7 Eylül 2021

Sertleşme Bozukluğu Nedir? Tedavileri Nelerdir?

ile admin

Tıp dilinde erektil disfonksiyon olarak geçen iktidarsızlık problemi, ereksiyonun cinsel birleşmeyi sağlayacak derecede gerçekleşmemesidir. Penis yeteri kadar sertleşmez ve cinsel birleşme gerçekleşemez. Bu biçim durumlar vakit vakit olabilir ve bu durum normaldir. Erektil disfonksiyon tanısını koyabilmek için bu durumunu sürekli ya da sık sık olması gerekir. Sertleşme bozukluğu tedavisi olan bir rahatsızlıktır.

İktidarsızlığa Sebep Olan Etkenler
Sertleşme bozukluğunun altında yatan bazı sebepler vardır. İktidarsızlık sebepleri içinde stres, yorgunluk, alkol ve aşırı sigara kullanımı tetikleyici etkiye haizdir. Ancak ara ara karşılaşıyor olmak oldukça normaldir. Bu durumun uzun süreler alması, sıklığını arttırması durumu tedaviye sürükler. Toplumsal ilişkiler, ruhsal etkenler ve fizyolojik unsurlar bu sebepler için sayılabilir. Gerçekleşmiş olan sertleşme problemini başarısızlık sendromu olarak içselleştirmek, bozukluğu tetikler.

Sertleşme nasıl kaynaklanır?
Sertleşme problemini anlayabilmek için, ereksiyonun ne olduğunu da bilmek gerekir. Cinsel ihtarlar sonrasında vücut bazı kimyasallar salgılar. Penise giden ve penisten gelen sinirler bu uyarmayı algılar ve atardamardan gelen kan penis içerisinde bulunan süngersi cisimlerin içine dolar. Bu vaziyet sertleşmeyi sağlar. Sonrasında toplar damalar gevşer, biriken kanı boşaltır ve sertleşme sona erer. Sertleşme bozukluğu ise bu biyolojik unsurun tam olarak gerçekleşememe sebebinden ortaya çıkar.

İktidarsızlığa neden olan fizyolojik etkenler
Şeker hastalığı,
Çeşitli hormon bozuklukları,
Kullanılan ilaçların yan tesirleri,
Aşırı sigara ve alkol tüketimi,
Yüksek kolesterol,
Penis içerisinde bulunan süngerimsi cismi etkileyen rahatsızlıklar,
İnmeler,
Sinir sistemi hastalıkları,
Böbrek yetmezliği,
Karaciğer yetmezliği,
Penise giden yahut gelen damarlarda oluşan hasarlar,
Penis eğriliği,
Penise giden kanın azalması,
Toplardamarların kanı tutamayıp, kanın geri kaçması iktidarsızlığa sebep olan bazı fiziksel etkenlerdendir.
Bu durumun kontrol edilebilmesi için uzman desteğine başvurmak gerekir.

İktidarsızlığa neden olan ruhsal etkenler
Sertleşme probleminin fiziksel veya ruhsal bulunduğunu ayırt etmenin en önemli yolu sabah ereksiyonlarını gözlemlemektir. Eğer sabah ereksiyonu yaşayabiliyorsanız, cinsel birleşme esnasında sertleşme bozukluğu oluşuyorsa, bu durum ruhsal etkenlerden kaynaklanıyordur. Fiziksel unsurlar, sabah ereksiyonların oluşumunu da engellemektedir.

Partnerle olan iletişimsizlik,
Stres ve kaygı bozukluğu,
Oluşan bazı baskılar,
Depresyon şeklinde etkenler başlıca ruhsal nedenler olarak sayılabilir.
Ek olarak cinsel eğitimin olmaması, yetersiz bilgi, ortamın uygunsuz olması bu durumun sebepleri içinde sayılabilir. Bu konum başarısızlık korkusunu tetiklediği için kişide görülen iktidarsızlık sıklığı artar. Bu durumları ayırt etmek ve üstesinden gelebilmek için sağlıklı bir yaşam sürmek, iletişim oluşturmak, stresten uzaklaşmak durumu çözebilecek etkenlerdendir. Psikolog, psikiyatrist, cinsel sağlık uzmanı benzer biçimde uzmanlara başvurmak bu problemi çözmeye yardımcı olabilir.

İktidarsızlığın Tedavi Şekilleri

İktidarsızlığın etkenlerini belirlemek ve altında yatan faktörleri iyi araştırmak çok önemlidir. Oluşan öteki hastalıkların tedavisi bu durumu da tedavi edebilir. Fizyolojik bir etkili olup olmadığını belirleme adına uzmanla görüşmek gerekir. Ferdin yaşam tarzı iktidarsızlığın etkenleri içinde büyük rol oynar. Sigarayı bırakmak, sağlıklı beslenmek, egzersizler yapmak ve kilo vermek bu problemin giderilmesi için gereklidir. Cinsel yaşamı düzenlemek, partnerle iletişim kurmak, data edinmek psikolojik etkenler için bir adım olabilir. İktidarsızlık tedavisi için uygulanan yöntemler ise:

Vakum Aletleri

Çeşitli modellerinin olduğu bu aletler, bir tüp ve tüpün içerisindeki havanın boşaltılmasını sağlayan pompa sistemi olarak sayılabilir. Penis, vakumun içine yerleştirilir ve pompa ile silindirin havası boşaltılarak vakum yaratılır. Bu sayede kan, penisin içinde bulunan süngerimsi cismin içine dolar, natürel bir ereksiyon gibi sertleşme oluşur. Ereksiyon gerçekleştikten sonrasında penisin dip kısmına sıkıştırma görevi için bant yerleştirilir. Bant ile sıkıştırılan kan geri akamaz ve penisin ereksiyonu süre gelir. Sadece bu bant otuz dakika içinde çıkarılmalıdır.

Penis İçerisine meydana getirilen iğne
Partnerin yahut kişinin yapabileceği ilaç, penisin süngerimsi kısmına yapılır. Meydana getirilen iğneden 10-15 dakika ondan sonra ereksiyon gerçekleşir.

Hormon kullanılması

Bazı sertleşme bozukluğu yaşayan kişilerde testosteron hormonunda azalma olabiliyor. Çok azında görülen bu konum için tedavi olarak takviye yapılır. Sadece uzman biri tarafından tespit edilip, tedavi yapılması gerekir.

İdrar Kanalı İlacı
İğnesiz yapılan yöntemdir. Küçük tabletler halinde olan ilacın üretradan içeri itilmesiyle alınır. Eriyen ilaç penisi uyarır ve 10-15 dakika sonrasında ereksiyon gerçekleşir.

P-Shot Tedavisi
Kök hücre yöntemiyle penise enjekte edilen kişinin kendi kanı, penisi yenilemesi ve canlandırması kanalıyla tedavi eder. Birkaç seans ile yapılır. Ciddi cerrahi bir işlem gerektirmez.

Cerrahi Tedavi
Penis damarlarında oluşan bozukluklar ereksiyonu etkiler. Bu damarların onarılması tedaviler arasındadır.

Penis Protezleri
Son olarak tercih edilen yöntemdir. Cerrahi bir işlem gerektirir. Penis içerisine aygıt yerleştirilir. Kalıcı ve geri dönüşü olmayan yöntemdir. Penis içerisindeki süngerimsi cisimlerin birazı alınabilmektedir. İki tür yöntemi bulunur. Yarı sert ve şişirilebilir olan sistemlerdir. Yarı sert çubuklar tam ereksiyon sağlamaz sadece öteki türe göre daha az karmaşıktır. Genellikle sert bir görünüm verir, içeri doğru bükülebilir. Şişirilebilir yöntem ise penis içine yerleştirilen silindirler ve testis torbasına yerleştirilen pompa ile gerçekleştirilir. Cinsel birleşme sonrası söndürülebilir.

Sertleşme problemi (İktidarsızlık) belirtileri nedir?
Serleşme sorunu tıpta erektil disfonksiyon olarak adlandırılır. Bu problem, cinsel ilişki için sertliğin yeterince sağlanamaması yada sürdürülememesi durumudur. Erkeklerde sertleşme problemi sıkça karşılaşılan bir problemdir. Bu probleme sahip olan erkeklerde cinsel aktivitelerde tatminsizlik meydana gelir. İktidarsızlık sorununa haiz olan erkeklerde bu durumun görülme sıklığı değişebilir. Bazı erkeklerde sertleşme hiç sağlanamayabilir.

Sertleşme problemi özellikle 40 yaş üstü erkeklerde sıkça rastlanan bir problemdir. Türkiye’de yapılan bir araştırmaya nazaran 40 yaş üstü 2 erkekten birinde sertleşme problemi olduğu kanıtlanmıştır. Sertleşme sorununu erken fark edebilmek ve tedaviye erken başlayabilmek çok önemlidir. Bundan dolayı sertleşme problemi emareleri dikkatle incelenmelidir.

İktidarsızlık olarak da bilinen sertleşme sorunun belirtileri, kişiden kişiye bakılırsa değişebilmektedir. İktidarsızlık belirtileri psikolojik ve organik emareler olarak ayrı ayrı incelenmektedir. Kişinin hormonal yapısı, yaşı ve ruhsal durumu tedavi öncesi göz önüne alınmalıdır.

Sertleşme sorunun psikolojik belirtileri
sıhhat problemlerinin sonuçları yalnız fizyolojik olarak gözlemlenmez. Çoğu rahatsızlığın ruhsal problemi vücutta kendini hissettirir. İktidarsızlık da bu rahatsızlıklardan birisidir. Eğer ruhsal olarak aşağıdaki emareleri hissediyorsanız doktorunuza başvurarak bilgi edinebilirsiniz:

Stresli yaşam tarzı veya problemli iş ve aile ilişkileri de sertleşmeye sebep olabilir.
Ereksiyonlar kimi süre normal oluşurken kimi vakit daha farklı şekilde oluşabilir.
Sertleşme problemi birden kendini gösteren bir problem olarak karşınıza çıkabilir. şu sebeple iktidarsızlık ani başlangıçlı olarak kabul edilir.
Yukarıda belirtilen durumlar ruhsal açıdan sertleşme problemi emareleri alanına girer. Özellikle adamların partnerleriyle yaşadıkları problemler da sertleşmeyi maksimum etkileyen faktörlerden birisidir. Bazı sorunlar sebebiyle gerekli yakınlık kurulamayan birleşmelerde sertleşme problemi gözlemlenebilir. Uzman bir tabip tarafınca rahatsızlığın nedenleri doğru tespit edilerek iktidarsızlık tedavi edilebilir. Önemli olan nokta rahatsızlığın nedenlerinin iyi ve doğru bir şekilde ortaya çıkarılmasıdır.

Sertleşme Probleminin Organik Emareleri
Yaşlanma etkisiyle sertleşme sorunu meydana gelmektedir. Ereksiyon kalitesi yavaş yavaş düşer. Bu durum zamanla artan sağlık sorunları sebebiyle de meydana gelebilmektedir. Bu hastalıklardan bazıları şunlardır:

Şeker hastalığı

Damar sertliği

Yüksek tansiyon
Hipertansiyon benzer biçimde hastalıklar sertleşme sorununa sebep olabilir.
Bu hastalıklarla birlikte iktidarsızlık problemi baş izah edebilir. Dolayısıyla bu rahatsızlıklar sertleşme sorunu belirtileri arasında yer alabilmektedir. Bunlara ek olarak; gece sertleşmelerinin azalması da sertleşme probleminin belirtilerinden biridir. Bu emareler birleşince ortaya sertleşme sorunu çıkar. İktidarsızlık problemi kendini göstermeye başladıkça cinsel arzu de azalır. Buna bağlı olarak cinsel birleşmenin getirdiği zevk duygusu da azalır. Bu vaziyet da çiftler arasında sorunlara sebep olabilir. Zira sertleşme problemi emareleri gözlemleyen erkeklerin geciktirmeden doktora başvurmaları gerekmektedir.