9 Temmuz 2021

Seks ve Korona Virüs Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

ile admin

Eğer partnerinizle beraber yaşıyorsanız ve ikiniz de hastalığa ilişkin herhangi bir semptom göstermiyorsanız, COVID-19 salgını sizin durumunuzda bir tesir yaratmamalıdır. Fakat herhangi birinizde hafif de olsa bir belirti mevcutsa, sosyal mesafe kurallarına uyup ülkenizde geçerli kılavuzlara uygun davranmanız gerekir.

Siz yada partnerinizde bir hastalık emaresi var ise veya enfekte olduğunuzu düşünüyorsanız, lütfen zaman kaybetmeden yerel aile hekiminize başvurun. Bununla birlikte, herhangi bir semptom göstermediğiniz biçimde, virüsü taşıma ve Covid-19 bulaştırabilme potansiyeliniz olduğunu ihmal etmeyin.

Daha çok sorunuz olması durumunda aile hekiminize başvurun, mevzu hakkında güncelleme almak istiyorsanız sağlık Bakanlığı tarafından yapılan duyuruları takip edin.

Koronavirüs cinsel yolla bulaşır mı? Prezervatif kullanmak koruma sağlayabilir mi?

COVID-19 kısaca korona virüs cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyon/hastalık değildir. Çoğunlukla öksürme, hapşırma yahut tükürük damlacıkları veya burun akıntısı yöntemiyle, ufak respiratuar damlacıklarla bulaşan bir virüstür. Bu yüzden prezervatifler, COVID-19 virüsünü kapma yahut bulaştırma riskine karşı size koruma sağlamayacaktır.

Cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyon/hastalığın yayılmasını ve istenmeyen gebelikleri önlemek amacıyla mutlaka prezervatif kullanın. Prezervatiften maksimum fayda sağlamak için her cinsel ilişkide sizin için doğru prezervatif kullandığınızdan emin olun.

Yeni bir partner ile görüşebilir miyim?
Online olarak yeni bir partner ile tanışabilirsiniz; fakat yüz yüze görüşmemeli ve ikiniz de korona virüse ilişkin bir semptom göstermeseniz dahi ülkenizde geçerli sosyal mesafe kurallarına uymaya özen göstermelisiniz. Ek olarak bazı insanoğlunun asla bir semptom göstermese bile virüsü taşıyabileceği ve bilmeden başkalarına bulaştırabileceğini aklınızdan çıkarmayın. Şu an için, Dünya sağlık Örgütü’nün (WHO) açıkladığına göre, hastalığın kuluçka devri (virüsü kapma ve semptom gösterme arasında geçen süre) 1 ila 14 gün arası olarak tahmin edilmektedir.

Yeni bir partner ile cinsel ilişkiye girebilir miyim?

Toplumsal mesafe kuralları, kısaca evden çıkmama zorunluluğu nedeniyle cinsel ilişki mümkün olmayabilir; fakat bu online olarak yeni partnerlerle tanışmanıza engel değil – telefonda konuşmaya, görüntülü görüşme yapmaya başlayabilirsiniz. Online olarak da güvende olmayı unutmayın. Yetişkinler arasındaki tüm faaliyetler karşılıklı rızaya dayalı olmalı – her ikiniz de rahat olmalı, yapmak istemediğiniz bir şeyi yapma mevzusunda baskı hissetmemelisiniz.

COVID-19 salgını sırasında güvenli cinsel ilişki nedir?

Şu anda en güvenli partneriniz kendinizsiniz. Mastürbasyon kendinizi tatmin etmek ve nelere açık olup bedeninizin neresine teması sevdiğinizi keşfetmek için bulunmaz bir fırsat. Mastürbasyon öncesi ve hemen sonra ellerinizi yada kullandığınız seks oyuncaklarını en az 20 saniye sabunlu suyla yıkamayı unutmayın.

Ayrıca korona döneminde karantinadaki çiftlere ilişki tavsiyeleri makalesine kesinlikle göz atın ve ilişkinizi bir üst seviyeye taşıyın.

Şu anki partnerim hastalık semptomu gösteriyor, güvende miyim?

COVID-19 (Korona virüs) çoğunlukla respiratuar damlacıklar kanalıyla bulaşır, yani öpüşmek yada yakın nefes mesafesinde bulunmak bile riskli. Eğer şu anki partneriniz hastalık emareleri gösteriyorsa, lütfen kendinizi izole edip semptomlarınızı takip etmeyi ihmal etmeyin.

Ayrıca bu süre zarfında başka partnerleriniz olduysa onları da görevli bir şekilde durumdan haberdar edin. Başkaca sorular için lütfen aile hekiminize danışın ve ülkenizde geçerli kılavuzları inceleyin.

Bekârım, ne yapabilirim?

COVID-19 salgını sırasında karşı karşıya görüşme yapmanızı kesinlikle önermiyoruz; ülkenizde geçerli ve size uygun olan kurallara uymanızı önemle hatırlatırız. Fakat online flört uygulamalarını kullanmanızda asla bir mâni yok. Evdeyken sanal olarak flörtleşmek de kendinizi ve partnerinizi keşfe çıkmak için coşku verici bir seçenek olabilir.

İzolasyon esnasında evde yapılabilecek şeylerle kendinizi keşfedin ve yalnız olmanın keyfini çıkarın. En güvenli seks partnerinizin kendiniz olduğunu ihmal etmeyin. Mastürbasyon, bedeninizi keşfetmek ve nelerden hoşlanılmış olduğunuzu anlamak için harika bir yol. Yalnızca kullanım öncesi ve daha sonra seks oyuncaklarınızı ve doğal ki ellerinizi sabunlu suyla minimum 20 saniye boyunca yıkamayı ihmal etmeyin.

Önemli not: Bu makale tıbbi bir öneri verme amacı taşımamaktadır; Covid-19 virüsüne dair güncel olarak bilinenlerden yola çıkarak mevzuyla ilgili sıkça sorulan soruları yanıtlamak üzere hazırlanmıştır. Tıp camiası Covid-19 salgınına ilişkin önerilerini devamlı güncellemektedir. Dolayısıyla bu bilgiler değişim izah edebilir. Her vakit olduğu benzer biçimde, başkaca sorularınız ve endişeleriniz olması durumunda lütfen aile hekiminize danışın.