10 Aralık 2014

Sağlıklı Saç=Sağlıklı Beslenme

ile admin

“Saçlarım güçsüz ve çok dökülüyor…” ifadesiyle günlük hayatta sık sık karşılaşılır. Başlıca sebebi düzensiz beslenme alışkanlıkları olan saç dökülmesini mevsimsel değişiklikler, sigara ve alkol kullanımı, stres, kimyasal maddelerin saç derisine nüfuz etmesi de tetikler.

Özellikle mevsim geçişlerinde sık rastlanan sağlık sorunlarının başında saç dökülmesi gelir. Dökülmeye hormonal, metabolik ve besinsel birçok etken sebep olabilir. Bunlar ortadan kaldırılmadan kesin tedavi mümkün olamaz.

Düzensiz beslenme alışkanlıklarının saç sağlığı üzerindeki zararları her geçen gün artmakta. Saç dökülmelerine neden olan en önemli faktörlerden biri dengesiz beslenmedir. Sağlıklı saçlar ve saç derisi için öncelikle protein, çinko, B 12 vitaminleri, folik asit ve bakır eksikliği olmamasına özen gösterilmelidir. Ayrıca alkol ve sigara kullanımını alışkanlık haline getirmek saçların ölmesine yol açar. Sigaranın saçlarda yağlanma ve kırılmaya neden olduğu da bilinmektedir.

Günde ne kadar saç teli dökülür?

Saçlar bir ayda yaklaşık 1 cm uzar. Yaş ilerledikçe bazı kıl kökleri tahrip olduğundan saçmiktarında azalma olabilir. Bir günde dökülen saç miktarı en çok 100 adet olmalıdır. Normal oranda olan bu saç dökülmesi saçı seyreltmez. Vücuttaki hücreler kendini yenileyebildiği için dökülenlerin yerine yenileri çıkar.

Hangi durumlarda normalden fazla dökülme söz konusudur?

Stres, ameliyat, doğum, 39 derecenin üzerinde ve tekrarlayan ateşli hastalıklardan sonra ya da şeker hastalığı, karaciğer yetmezliği gibi rahatsızlıklarda da saç dökülmesi görülebilir. Demir, çinko eksikliği, aşırı zayıflama, şok diyetlere bağlı protein eksikliği, bazı ilaç ve kimyasal maddeler de dökülmeye neden olur. Aşırı alkol ve sigara tüketimi ise saç sağlığını doğrudan etkileyen bir diğer faktördür.

Saç dökülmesi şikayeti olanlar ne yapmalıdır?

Öncelikle hangi sebeple saçların döküldüğünü öğrenmek üzere bir cilt hekimine başvurulmalıdır. Yapılacak muayene ve laboratuvar tetkikleri, hatta bayanlarda yumurtalık ve böbreküstü bezi ultrasonografi ve sintigrafi tetkikleri ile en doğru sonuca ulaşılacaktır.

Dökülmeyi önlemek için…

-Saç ve saç derisine zarar veren ürünlerden kaçınılmalı,

-Protein ağırlıklı besinlerin tüketimine özen gösterilmeli,

-Demir ve çinko eksikliği varsa ek vitaminlerle giderilmeli,

-Karbonhidrat ağırlıklı beslenmeden kaçınılmalı,

-Stresten uzak durulmalı,

-Sigara ve alkol kullanımı alışkanlık haline getirilmemelidir.

-Saçı her gün yıkamak doğru değildir. 2-3 günde bir ph 5.5 bir şampuanla yıkamak yeterlidir. Sık yıkamak saç derisinin yağ dengesini bozacağından saçlar daha fazla yağlanır.

-Jöle kullanılmamalıdır. Jöle saçın nefes almasına engel olur ve dolayısıyla dökülmeyi artırır. Jöle kullanılsa bile aynı gün saçı yıkamak gerekir.

-Yüksek miktarda A vitamini alınması da dökülmeyi tetikler. A vitamini alımı kesilerek bu problem çözülebilir.

-B grubu vitaminler (biotin ve d-pantenol) alınabilir.

-Saç derisinin kanlanmasını sağlayan damarların akışı yönünde saçlı deriye masaj yapmak dökülmenin önlenmesine yardımcı olur.

Uzm. Dr. Köksal Hacı
Dermatolog