10 Aralık 2014

Sağlıklı olan eti haşlamak

ile admin

Kırmızı et, içerdiği vitaminler nedeniyle oldukça zengin bir besin kaynağıdır. Ancak doğru pişirme yöntemleri tercih edilmezse hem besin kaybı yaşanır hem de sağlık için zararlı olur. Bu nedenle kurban etini pişirirken kızartma ve kavurmadan kaçınmalı; haşlama veya ızgarayı tercih etmelisiniz

Kurban Bayramı’nda kesilen kurbanları, sağlığınıza en uygun şekilde tüketmek için pişirme yöntemlerine dikkat etmeniz gerekiyor. Uzmanlar; etin içindeki vitaminleri öldürmemek için en sağlıklı pişirme yöntemi olarak ızgara ve haşlamayı öneriyor. Kurban eti keserken, pişirirken, tüketirken ve saklarken dikkat edilmesi gerekenleri; Beslenme ve Diyet Uzmanı Elif Karacanoğlu anlattı.

KENDİ YAĞI YETERLİ OLUR
Kırmızı et; içerdiği demir, magnezyum, çinko, fosfor, folik asit, B6 ve B12 vitaminleri ile oldukça zengin bir besin kaynağıdır. Ancak doğru pişirme yöntemi tercih edilmezse, besin değeri kaybı yaşanmasıyla birlikte sağlığa da zararlı bir hale gelir.
Haşlama, ızgara veya fırında pişirme, bayram için en sağlıklı yöntemler arasındadır. Kızartma veya kavurmadan ise özellikle kaçınılmalıdır. Mutlaka kavurma yapılacaksa; kuyruk yağı ve tereyağı eklemeden, sadece etin kendi yağında ve çok kısık ateşte pişirilmesi gerekir.

ETİ SIK SIK ÇEVİRMEYİN
Kurban etlerini, çok yüksek ateş yerine kısık ateşte pişirmeye özen gösterin. Etler pişerken içinin çiğ kalmaması için çok sık çevirmeyin. Az pişmiş ya da yanma derecesinde çok pişmiş etleri tercih etmeyin. Yanmış etlerdeki kanserojen madde oranının çok fazla olduğunu sakın unutmayın!
En sağlıklı et pişirme yöntemlerinden biri de ızgaradır. Ancak, mangal yaparken çok dikkat edilmelidir. Çünkü etin ateşe çok yakın olması; kanserojen maddelerin açığa çıkmasına neden olur. Mangal yaparken kömürün kor halini almasını beklemeli ve et ile ateş arasının 15 santimetre olmasına dikkat edilmelidir.