10 Aralık 2014

Sağlıklı hayat için meyve suyu için

ile admin

Sağlıklı bir bedene sahip olmanın en kolay yolunun doğal beslenmeden geçtiğini savunan uzmanlar, çeşitli renklerdeki sebze ve meyvelerin tüketimine dikkat çekiyor. Tazeliğini koruyan ambalajlı meyve suları beslenmede önemli rol oynuyor

Meyed (Meyve Suyu Endüstrisi Derneği) 14 Ekim-19 Aralık tarihleri arasında başlattığı kampanyasıyla meyve suyu tüketiminin önemine dikkat çekiyor. Sağlıklı beslenmede besin çeşitliliğini savunan uzmanlar da her fırsatta meyve ve sebze tüketiminin önemine değiniyor. Önerilen tüm meyve ve sebzelerin her mevsimde bulunması ve tüketilmesi mümkün olmadığından, en pratik alternatif olarak da karşımıza meyve suyu çıkıyor. Son dönemde, çeşitli meyvelerin bileşiminden oluşan ve farklı tatlarla her türlü damak tadına hitap eden meyve suları, tüketicilere daha fazla seçenek sunuyor.

GÜNDE 5 PORSİYON SEBZE-MEYVE
Yakın Doğu Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sevinç Yücecan; günde beş porsiyon sebze, meyve ya da buna denk gelen düzeyde meyve suyu tüketilmesi gerektiğini belirtiyor. Günde beş porsiyon sebze, meyve ya da buna denk gelen düzeyde meyve suyu tüketiminin; sağlıklı yaşamın vazgeçilemez koşullarından biri olduğuna değinen Yücecan, sözlerine şöyle devam ediyor: “Alınan sebze ve meyvenin en az iki porsiyonunun yeşil yapraklı sebzeler ve domates, portakal, limon gibi turunçgillerden oluşması büyük önem taşıyor. Düşük miktardaki sebze ve meyve tüketimi; gastrointestinal kanser (yüzde 19), iskemik kalp hastalıkları (yüzde 31), inme (yüzde 11) ve kansere (yüzde 15) yol açabiliyor. Ayrıca lezzeti ve serinliğiyle de yaz aylarının en çok tercih edilen içeceği olan meyve suları, güçlü antioksidan etkinlik gösteren bileşenler (vitamin C, b-karoten) yönünden de zengin. Bu özellikleriyle bazı kanser türleri, kalp hastalıkları ve diğer kronik hastalıklara karşı koruyucu etkileri bulunuyor. Kış aylarında da gribe karşı bol bol portakal tüketmek gerekiyor.”

TÜRKİYE GERİDE
Türkiye’de meyve suyu sektörünün gelişme gösterdiğini söyleyen Ebru Akdağ, şöyle konuşuyor: “Ülkemizde yıllık toplam meyve suyu tüketimi kişi başı ortalama 12 litre kadardır. Bu oran Avrupa Birliği ortalamalarının oldukça altındadır. Avrupa’nın yüzde 100 meyve suyu ve meyve nektarı tüketimi yaklaşık 23 litre civarında olup, bu oran ülkemizdeki tüketimin yaklaşık üç katı civarındadır. Meyve suyu tüketimi Almanya’da 40, Hollanda’da da 29 litre.”