Sağlık turizmi ihracat sayılacak

Sağlık turizmi ihracat sayılacak

27 Ekim 2016 0 Yazar: admin

Dünya ticaretinde yavaşlama, ambargo gibi nedenlerle ihracatta azalma yaşanması nedeniyle ihracatı arttırmak için yapılan çalışmalar devam ederken, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi yeni bir ihracat seferberliği yapmak zorunda olduklarını belirterek,” Turizm ve sağlık turizminin ihracat sayılması ve ihracat gibi desteklenmesi, KDV iadeleri gibi üzerinde çalışıyoruz. “dedi.

Hedefi vuran bir destek ve teşvik olmalı

Türkiye Tasarım Haftası tanıtım toplantısında Bir gazetecinin, ihracatçılar için yeni teşvik paketinin olup olmadığına yönelik sorusuna Zeybekci, “Yeni bir ihracat seferberliği… Türkiye bunu yapmak zorunda. Ekonomi Koordinasyon Kurulunda (EKK) tartıştığımız 20 küsur ihracatın desteklenmesi başlıkları, finansman, kredi imkanları üzerinde çalışıyoruz. Hedefi vuran bir destek ve teşvik olmalı. Yeniden ‘bismillah’ demek için istişare ediyoruz. Önümüzdeki haftalarda daha net ortaya çıkmaya başlar. Turizm ve sağlık turizminin ihracat sayılması ve ihracat gibi desteklenmesi, KDV iadeleri gibi üzerinde çalışıyoruz.” şeklinde konuştu.

Zeybekci, 2 milyar dolar ihracatı olan Türkiye’den 150 milyar dolar ihracatı olan Türkiye’ye gelindiğini vurgulayarak, şunları dile getirdi:

“Ama son 6-7 yıldan beri buralardayız. Dolanıyoruz, artık aşamıyoruz, gidemiyoruz başka bir yere, tıkandığımızın resmidir. 2023’te 500 milyar dolar ihracat hedefine ulaşmak; mevcut halimizle bu imkânsız. Bir yere kadar gelebiliriz belki 300 milyar dolarları görebiliriz ama 1,50-1,60 dolarlık kilogram fiyatıyla ihracat yapan Türkiye’nin gelebileceği nokta buralar. Türkiye bu işi farklı yapmak zorunda. Başkalarının tasarladığı, dizayn ettiği, sunum faaliyetlerini yaptığı ürünlerle, fasoncu bir anlayışla yine de büyük başarı sağladık. Üreticilerin tasarımı, dizaynı, sunumu, pazarlaması, tanıtımı, bilgisi, teknolojisi, dağıtım kanallarına sahip olduğunu düşünsenize, o zaman 500 milyar dolar bizim için çocuk oyuncağı olur. Buna bir yerden başlamak lazım.”