10 Aralık 2014

Sağlık-Sen’den, “Aile Hekimleri Nöbet Tutmasın” teklifi

ile admin

Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, Sağlık Bakanlığı’nca Aile Hekimliği yönetmeliğinde yapılan düzenlemenin beklentileri karşılamadığını belirterek, aile hekimlerinin iş yükünün zaten ağır olduğunu ve nöbet tutmamaları gerektiğini söyledi.

Sağlık Bakanlığı tarafından Aile Hekimliği Uygulama Yönetmeliği’nde yapılan değişikliğe ilişkin basın açıklaması yapan Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, Resmi Gazete’de yayınlanan yönetmeliğin, aile hekimlerinin nöbet mağduriyetini çözmek yerine artırdığını belirterek, aile hekimleri ve aile sağlığı elemanlarının başta nöbet sorunu olmak üzere bazı konularda çözüm beklediklerini, ancak yönetmeliğin bu beklentileri karşılamadığını kaydetti.

Memiş, yayınlanan yönetmeliğin bu sorunları gidermek yerine aile hekimlerinin yaşadığı mağduriyeti arttıracağına vurgu yaparak, yapılan değişiklikte objektif kriterler yerine subjektif kriterlerin öngörüldüğünü, nöbet konusundaki düzenlemelerin adaletsiz sonuçlar doğurabileceğine dikkat çekti.

Memiş, aile hekimlerinin iş yükünün zaten ağır olduğuna işaret ederek, nöbet tutmamaları gerektiğini söyledi.

Sağlık Bakanlığı’na bu yönde talepleri olduğunu anlatan Memiş, bu yanlıştan dönülerek düzenlemenin en kısa sürede yapılması gerektiğini kaydetti.

İHA