9 Ocak 2015

Sağlık çalışanlarına 3 müjde

ile admin

Sağlık-Sen Samsun Şubesi üyeleri Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünde bir araya gelen basın açıklamasında bulundular. Sağlık-Sen Samsun Şube Başkanı İlhan Öksüz burada yaptığı konuşmada, “Uzun zamandır dile getirdiğimiz sağlık çalışanlarına yıpranma payı verilmesi, lisans tamamlama hakkı getirilmesi ve kurumlarda kreşlerin zorunlu tutulmasına yönelik talebimizin Başbakan Erdoğan tarafından kabul edilmesi, sağlık çalışanlarını sevindirmiştir. Başbakan Erdoğan, söz konusu yıpranma payının 5 hizmet yılına karşılık 1 yıl olacağı müjdesini vermiştir” ifadelerini kullandı. 

Sağlık çalışanlarının polisler, itfaiyeciler, gazeteciler kadar yıprandığını dile getiren Öksüz, “Toplu sözleşmeden, Kamu Personeli Danışma Kurulu’na ve Kurum İdari Kurul toplantılarına kadar sürekli dile getirdiğimiz yıpranma payı talebimiz, yetişirse bu yasama yılı bitmeden, yetişmemesi halinde ise gelecek yasama yılının hemen başında yapılacak kanun düzenlemesiyle hayata geçecektir” şeklinde konuştu. 

Sağlık çalışanlarına yönelik diğer müjdeleri de hatırlatan Öksüz, “Lisans tamamlama konusunda müjde bekleyen 100 binden fazla sağlık çalışanının talebine Başbakan olumlu cevap vermiş, söz konusu çalışmanın bir an önce yapılıp, tamamlanması yönünde talimat vermiştir. Çalışırken kariyer yapmak isteyen veya mesleğinde akademik çalışma yapmak isteyen sağlık çalışanlarının önünü açacak bu düzenlemenin, çalışma hayatına olumlu katkılar yapacağına olan inancımız tam olup, Sağlık Bakanlığı Başbakanımızın talimatı sonrası bu konuda çalışmalarına hız vermiştir. Ayrıca sağlık çalışanlarının sıkıntılarından olan kreş konusundaki taleplerimize de Başbakanımız olumlu yaklaşmış ve bundan sonra gerçekleşecek projelerde kreş bulunmasının mecburi hale getirileceğini söylemiştir. Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın sözünü verildiği bu üç kazanımız, sağlık çalışanlarına hayırlı olsun” diye konuştu.