14 Ocak 2015

Sabah sporu yüksek tansiyona ve çarpıntıya neden oluyor

ile admin

Kalp Damar Cerrahı Doç. Dr. Nezihi Küçükarslan, kalp sağlığını korumak için doğru zamanda, doğru spor yapılması gerektiğini söyledi.

Kalp krizi riskini yarı yarıya azaltan, hatta kalp krizi geçirenlerde iyileşme sürecini hızlandıran sporun, bilinçsiz yapılması durumunda kalpte yarardan çok zarara neden olduğunu söyleyen Doç. Dr. Nezihi Küçükaslan, sağlıklı bir kalbe sahip olmak için saatlerce koşmaya ya da spor salonlarına kapanmaya gerek olmadığını kaydetti.

Doç. Dr. Küçükarslan, ”Sadece yürümek de sporun sağlığınıza sağladığı nimetlerden yararlanmanızı sağlar. Günde 30 dakika yürüyün, bu yeter. Ama, sakın alışveriş merkezlerinde mağaza gezerken yaptığınız yürüyüşle karıştırmayın. Zira kalbe en yararlı yürüyüş, oksijenli ortamda ve tempolu yapılan yürüyüştür. Oluşan ve oluşacak damarların ötesinde, doğal by paslar meydana gelir ve kişi kalp krizi riskine karşı daha korunaklı olur. Sağlık açısından sayısız faydaları olan sporun yanlış yapılması durumunda kalbe yarardan çok zarar verebilir” diye konuştu.

Kalp sağlığı için doğru spor yapmanın çok önemli olduğunu söyleyen Doç. Dr. Küçükaslan, düzenli egzersiz yani spor yapmanın kalp krizi riskini yarı yarıya azalttığını söyledi. Doç. Dr. Küçükaslan, “Hatta kalp krizi geçirenlerde iyileşmeyi kolaylaştırmaktadır. Düzenli egzersiz sayesinde, acil durumlarda kalp hızını yavaş yavaş arttıran ve kalbin zarar görmesini engelleyen bir mekanizma gelişir. Kalp kası düzenli egzersizle daha fazla çalışmaktadır. Kalp kasının daha çok çalışması için ise daha fazla kana ihtiyacı vardır. Bu da kalbi besleyen koroner damarların gelişmesini, yeni oluşacak damarlarla kalbin bir ağ gibi kuşatılıp daha sağlıklı ve sağlam çalışmasını sağlar. Oluşan ve oluşacak damarların ötesinde, doğal by paslar meydana gelir ve kişi kalp krizi riskine karşı daha korunaklı olur” şeklinde konuştu.

“SPOR SALONU ŞART DEĞİL”

Sporun sağladığı tüm bu nimetlerinden yararlanmak ve kalp damar sağlığının korunması için koşmak ya da spor salonlarındaki programlara dahil olmanın zorunlu olmadığını belirten Doç. Dr. Küçakaslan, ”Sadece düzenli ve tempolu yürümek de sporun bu faydalı etkilerinden yararlanmanızı sağlar. Günde 30 dakika hızlı olarak yürüyün, bu yeter. Tüm günün yorgunluğunu bahane etmeden, evde ya da işte sarf edilen enerjiye ilaveten her birey kendine günde en az 30 dakika ayırmalı ve açık havada tempolu yürüyüş yapmalıdır. Kalp sağlığı için 1 saat boyunca 5 kilometre yürüyüş idealdir. Yani en az haftada 150 dakika yürüyüş yapılması önerilmektedir. Ama unutmayın; bu yürüyüşler tempolu olmalıdır” dedi.

“SABAH SPORUNDAN KAÇININ”

Sabah saatlerinin spor için uygun olmadığını söyleyen Doç. Dr. Nezihi Küçükaslan, bu saatlerde sempatik sinir sisteminin aktif hale geldiğini ve adrenalin, efedrin ile kortizon gibi tansiyonu yükselten, çarpıntıya neden olan hormon artışlarının gözlemlendiğini dile getirdi.

Doç. Dr. Küçükaslan, “Kanın pıhtılaşma eğilimi artar. Sabah saat 7.00’de kan basıncı en keskin yükselişini yapar. Vücut zayıftır ve bu saatlerde kalp krizi riski artış gösterir. Uykudan uyandıktan yarım ile bir saat sonrasında toparlanma olur. Bu nedenle erken saatlerde spor yapmaktan kaçınılmalıdır. Güzel bir kahvaltıdan 1 ile 2 saat sonra yapılacak yürüyüş gerekli faydayı sağlayacaktır. Spor yapmak için en uygun saatler, öğleden sonra saat 16:00 ile 19:00 arasıdır. Akşam saatlerinde spor yapıldığında sindirim sistemi hızlanır ve vücutta yağ birikimi engellenir. Günün hangi saatinden spor yapılırsa yapılsın, beraberinde mutlaka su içilmelidir. Açık havada, günde 30 dakika hızlı olarak yürüyün ya da günde 3 defa 10’ar dakikalık yürüyüşler yapın” ifadelerini kullandı.