14 Ocak 2015

Romatizmaya kavun

ile admin

Romatizma ağrı ve hareket sınırlanması yapan eklem ve bağ dokusu iltihaplarının genel adıdır. 190 çeşidi vardır. En sık rastlananı ise halk arasında ihtiyarlık romatizması veya kireçlenme olarak tabir edilen artrozdur. Bu rahatsızlıkta özellikle diz eklemlerinde hareketler ağırlaşır ve her harekette kıtırtı şeklinde sesler duyulur. Hareketli yaşayanlarda kireçlenme ihtimali olması daha azdır. Besin takviyesi ihtiyarlık romatizmanın hafiflemesinde önemli rol oynar. İşte kireçlenmenin doğal ilaçları.

KAVUN
Orta boy bir kavunun yarısı, günlük C vitamini ihtiyacını tamamen karşılar. A vitamini ve betakaroten içerir. Bunlar antioksidan, yani vücudu temizleyici etkiye sahiptir. Dolayısıyla romatizmaya iyi

ELMA SiRKESi
Kemik yapısı için gerekli olan kalsiyum, magnezyum, silis, manganez ve potasyum gibi oligo elementler açısından zengindir. Aynı zamanda, kalsiyum gibi, sağlam bir iskelet yapısı için önemli olan bor elementi de ihtiva eder.

ENGiNAR
Vücuttaki zehri atma etkisi sayesinde başta romatizma olmak üzere gut hastalığı ve eklem yanmasına karşı birebirdir. Folik asit ve potasyum kemikleri güçlendirir.

DOMATES
C vitamini deposudur. Bu zenginliği sayesinde kemiklere kuvvet verir.

TAHIL
İçerdiği doğal kimyasallar, romatizmanın yol açtığı eklem yanmaları ve ağrıları hafifletir.

KEKiK
Kekik yağı banyoda sürüldüğü zaman, romatizma ağrılarını büyük oranda azaltır.

KUŞKONMAZ
Folik asit, C ve E vitaminleri içerir. Yenilen besinlerin vücuttaki zehirli kalıntılarını atmayı sağlar. Bu özelliği ile romatizmal hastalıklara faydalıdır.

HURMA
Yüksek oranda demir içerir. İçerdiği demir kemikler ve romatizma için faydalıdır.

ZENCEFiL
Kan damarlarını genişletip dolaşımı artırarak romatizma ağrılarını ve yanmaları yok eder.

Takvim