9 Ocak 2015

Robotik cerrahiyle kalp deliği kapatıldı

ile admin

İstanbul Mehmet Akif Ersoy Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde, bir hastanın kalp deliği robotik cerrahiyle kapatıldı.

Kamu Hastaneleri Birliği Bakırköy Bölgesi Genel Sekreteri ve Hastane Yöneticisi Prof. Dr. İhsan Bakır, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Umut Akın’ın (20) çarpıntı ve nefes darlığı gibi şikayetlerle İstanbul Mehmet Akif Ersoy Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne başvurduğunu belirterek, burada yapılan tetkiklerin ardından gencin ameliyat olmasına karar verildiğini söyledi.

Yapılan ameliyatla Akın’in kalbindeki deliğin robotik cerrahiyle (DA Vinci robotu) kapatıldığını ifade eden Bakır, ”Kalbin sağ ve sol kulakçıkları arasında yaklaşık 1-2 santimetrelik delik vardı. Bu deliği robot yardımıyla kapattık. Göğsünde 2-3 tane küçük kesimiz var. Hastamız bir kaç gün içinde taburcu olacak duruma geldi” dedi.

Bu tür ameliyatların normalde göğüs kafesinin açılarak yapıldığını ifade eden İhsan Bakır, şöyle konuştu:

“Bu durumda hastanın iyileşmesinin 2 ayı buluyor. Robot hem cerrahın hem de hastanın konforunu ileri düzeyde artırdı. Yani bizim de ameliyat yapmamızı kolaylaştırdı. Umut Akın’ın göğsünün ön tarafında hiçbir yara izi olmayacak. Bir kere kozmetik yaklaşım bu robotik ameliyatlar. Eskiden hastalar 10 gün hastanede kalmak zorundaydı. Göğüs kafesi kemiklerinin kaynaması ise 2 ayı buluyor. Şimdi ise 2-3 günde evine gitme imkanına sahip. Ayrıca, robotik ameliyatlar yoğun bakımda kalış süresini kısaltıyor. Kan ve kan ürünlerini de daha az aldığı için onun zararlı etkilerine de maruz kalmadı. Hasta 1-2 hafta içinde araç kullanabileceği gibi göğüs kafesi kesilmediği için de ağrılarının çok az olacak. Robatla kalp ameliyatı sayesinde hastalar ömür boyu yara izi taşımak zorunda kalmıyor.”

– “Devlet hastanesinde robotik kalp ameliyatı yapan tek hastaneyiz”

İstanbul Mehmet Akif Ersoy Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin, Türkiye’de devlet hastaneleri içinde robotik kalp ameliyatlarının yapıldığı tek hastane olduğuna dikkati çeken Prof. Dr. İhsan Bakır, ”Robotik kalp cerrahisi özellikle bölgemizde Ortadoğu’da hem de Türki Cumhuriyetler’de şuanda yapılmıyor. Bu sağlık turizmi açısından da ülkemiz için çok önemli. Buradan pek çok hasta ameliyat için ABD’ye gidiyor. Ülkemizde de robotik kalp cerrahisinin yapılıyor olduğunu anlatmamız ve bu hastaları ülkemize çekmemiz lazım sağlıkturizmi açısından” diye konuştu.

Kalp deliği ameliyatı olan Umut Akın da, genç yaşta olduğunu ve küçük deliklerden yapılan ameliyatın kendisi için önemli bulduğunu belirterek, “Ömür boyu kocaman bir yara izi taşımak zorunda kalmayacağım için mutluyum. Doktorlarıma çok teşekkür ederim” ifadesini kullandı.