9 Ocak 2015

Rize’de “kağıtsız hastane” uygulaması başladı

ile admin

Rize Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Şafak Sünbül, Rize Devlet Hastanesinin yatak kapasitesi bakımından, Türkiye’de kağıtsız hastane uygulamasına geçen en büyük hastane olduğunu söyledi.

Sünbül, gazetecilere yaptığı açıklamada, Sağlık Bakanlığı’nın “Kağıtsız Hastane” projesiyle teşhis ve tedaviye yönelik tüm tetkik ve işlemlerin dijital ortama aktarılmasını sağlayan, Sağlık Bilişim ve Yönetim Sistemleri Birliğinin (Healthcare Information and Management Systems Society-HIMSS) Rize Devlet Hastanesinde de devreye girdiğini belirtti.

Sağlık sektöründe bilgi ve yönetim sistemleri alanında global geçerliğe ve saygınlığa sahip HIMSS tarafından derecelendirilmenin hastanelere sürekli gelişen bilgi ve iletişim teknolojileri alanında çağı yakalama olanağı verdiğini ve uluslararası alanda saygınlık kazanmalarını sağladığını ifade eden Sünbül, “Hasta işlemlerinin mobil ortama taşınmasıyla bilgiye her yerden her an erişim, hastaya ayrılan vaktin artması ve bakım hizmetlerinin kalitesinde artış imkanı tanınırken medikal hataların azalması da sağlanacak” dedi.

Sünbül, kağıtsız hastane uygulamasının Türkiye’de yeni yeni yaygınlaşmaya başladığını vurgulayarak, şöyle devam etti:

“Ülkemizde veri toplama işlemi yapılan hastanelerin birinci aşamasının sonuna gelindi ve 143 hastanenin verileri kayıt altına alındı. Ülkemizde altıncı seviyede sertifika almaya hak kazanan dört hastane bulunuyor. Rize Devlet Hastanesi yatak kapasitesi bakımından, Türkiye’de kağıtsız hastane uygulamasına geçen en büyük hastane oldu. Hedefimiz birliğimize bağlı tüm hastanelerde kağıda yer vermeden verilerimizi elektronik ortamda yönetebilmektedir. Bu anlamda çalışmalarımız devam etmektedir.”

Rize Devlet Hastanesi Yöneticisi Uzm. Dr. Hasan Basri Velioğlu, hastanenin tüm birimlerinde sistemin aktif olarak kullanılmaya başladığını dile getirerek, “Hem kağıt israfının önüne geçtik hem de hekimlerimizin dahi hata yapma olasılığını ortadan kaldırmış olduk” diye konuştu.