14 Ocak 2015

Regl döneminde yeme krizi

ile admin

Bazı hukuk sistemlerinde cezada indirime bile neden olan adet dönemi, kadının bütün davranışlarını değiştirebilir.Uzman Diyetisyen Serkan Tutar kadınların bu özel döneminde yeme krizleri ile ilgili önemli bilgiler verdi.

Regl dönemlerinde yaşanan kramplar, tatlı isteği ve barsak sorunları birçok kadının bitmek bilmeyen sorunudur. Eğer bu dönemde nasıl besleneceğinizi iyi yönetebilirseniz kilo almadan bu dönemi atlatabilirsiniz. Ama hormonlarınıza yenilirseniz düzenli olarak her ay az miktarda da olsa kilo almanız kaçınılmaz olacaktır.

Menstrüel kanama olarak adlandırılan adet dönemlerinde 80 ml’den fazla kan kaybı yaşanıyorsa adet dönemlerinin düzenli olması halinde bile kadının ağır menstrüel kanama geçirdiği anlamına gelir ki bu dönemde besine karşı olan istek daha yoğun olarak yaşanır.

Ağır menstrüel kanamaların beslenmeye bağımlı ve beslenmeye bağımlı olmayan çeşitli sebepleri olabilir. Beslenmeye bağımlı olmayan sebepler; uygun olmayan rahim içi araç kullanılması, miyom ve polipler, iltihaplı hastalıklar ve kansere yatkın hücrelerin bulunması olabilir. Beslenme ile ilintili olan sebeplerin başında ise demir eksikliği anemisi, A vitamini eksikliği, hipotiroid hastalığı gelir.

Kadınların rahminde araşidonik asit isimli yağ asidinin fazla bulunduğu durumlarda regl dönemlerinde yoğun kan kaybı yaşandığı yapılan bilimsel çalışmalarda gösterilmiştir. Araşidonik asit artışı, rahmin iç bölgesinde çeşitli hormona benzer maddelerin fazla üretimine sebep olarak ağrı ve krampların şiddetinin yükselmesine neden olur.

Kadınların menstrüel kanamaları yoğun ise vücutlarındaki demir seviyelerine baktırmaları önemlidir. Çünkü kronik demir yetersizliği olan kadınların menstrüel kanamalarının daha fazla olduğu bilinmektedir. Kan demir seviyesinin düzenli olarak doktor kontrolünde bakılması gereklidir.

Kan demir seviyesi düşük olan kadınların dikkat etmesi gereken noktalar;