9 Ocak 2015

Ramazan’da hangi saatlerde spor yapmalıyız?

ile admin

Ramazanda, oruç tutacak vatandaşların, su ve mineral kaybına yol açacak ağır sporlar yerine, yürüyüş gibi hafif sporları tercih etmeleri önerildi.

Step aerobik hocası Ebru Bağlaç, oruç tutacak vatandaşların formlarını korumak için neler yapması gerektiğini anlattı.

Oruç tutan insanların bir aylık sürede spordan uzaklaştığını belirten Bağlaç, yaz aylarına gelen ramazan ayında bu yıl daha çok insanın spora ara vermesini beklediklerini söyledi.

Fizik ve kondisyona dayalı ağır sporların ramazan ayında mineral ve su kaybına neden olacağını ifade eden Bağlaç, ancak bunlar oluyor diye de vatandaşların sporu bırakmaması gerektiğini vurguladı.

Ebru Bağlaç, spora bir ay ara vermenin ciddi kondisyon kayıplarına neden olduğunu ve bir anda hantallaşan vücudun alacağı kiloları vermenin birkaç ay sürebileceğini kaydetti.

Oruç tutacağı için sporu bırakmayı düşünen vatandaşların formlarını en iyi ”tempolu yürüyüşle” koruyabileceğini söyleyen Bağlaç, sözlerini şöyle sürdürdü:

”Ramazanda, oruç tutacak vatandaşların, su ve mineral kaybına yol açacak ağır sporlar yerine, yürüyüş gibi hafif sporları tercih etmelidir. Vatandaşlara, yürüyüşü serin saatlerde yapmalarını tavsiye ediyorum. Ramazanda en ideal saat, iftardan 1-1,5 saat öncesi olabilir. İftardan önce vakit ayıramayanlar ise iftardan en az 1 saat geçtikten sonra yürüyüş yapmalı. İlk 10 gün, 20 ila 30 dakika arasında, daha sonraysa 40 ila 60 dakika arasında tempolu yürünebilir. Bunun dışında hafif koşu yapılabilir ve bisiklete binilebilir. Oruç tutanlar, çok yağ ve su kaybedecekleri ağır sporlardan kesinlikle kaçınmalı.”

Bağlaç, vatandaşlara iftarda ağır ve yağlı yemeklerden uzak durmalarını ve hazmı kolay besinler tüketmelerini de önerdi.

“150 HANIM 4 AYDA ORTALAMA 10 KİLO VERDİ”
Beylikdüzü Belediyesi’nin karşısındaki Çamlık alanda ev kadınlarına step aerobik yaptıran Ebru Bağlaç, ”Verdiğimiz bilgiler doğrultusunda yediklerine dikkat etmeye başlayan 150 ev hanımı, 4 ayda ortalama 10 kilo verdi; tabii bunu haftada 3 gün düzenli spor yaparak elde ettiler” dedi.

Step aerobiğin kalp damar sistemini geliştirdiğini belirten Bağlaç, bu sporun tüm vücudu çalıştırdığını ve yağ yakarak kilo kaybını sağladığını ifade etti.

Ebru Bağlaç, bacak ve kalçalardaki yağların atılması için en ideal sporun step aerobik olduğunu ve selülitlerinden şikayet eden kadınların bir an evvel bu spora başlaması gerektiğini söyledi.

Step aerobikle esneklik ve kondisyonun artacağına dikkat çeken Bağlaç, müzik eşliğinde yapılan sporun kişiden kişiye değişmekle birlikte 1 saatte 250 ila 400 arasında kalori harcattığını kaydetti.

Açık alanda yapılan çalışmalara, ilk zamanlar sadece kadınların ilgi gösterdiğini ifade eden Bağlaç, ”Hanımlar forma girip kilo vermeye başlayınca erkeklerden de büyük ilgi görmeye başladık” dedi.

”Sağlıklı Yaşam İçin Spor” adını verdikleri aktivitelerine, ramazan ayında ara vereceklerini belirten Bağlaç, bayramdan sonra çarşamba, cumartesi ve pazar günleri sabah saat 09.00’da step aerobiğe devam edeceklerini sözlerine ekledi.