Prostat Kanseri Klinik Protokolü yayımlandı

Prostat Kanseri Klinik Protokolü yayımlandı

2 Ekim 2017 0 Yazar: admin

Prostat kanseri, erkeklerde dünya genelinde akciğer kanserinden sonra ikinci sırada teş- his konulan iç organ kanseri olup, kansere bağlı mortalite açısından da beşinci sırada yer almaktadır. Ülkemizde ise hem teşhis konulma hem de kansere bağlı mortalite açısından akciğer kanserinden sonra ikici sırada olup kesin tanı biyopsi ile konulmaktadır. Prostat kanseri, genelde semptomsuz ilerleyen ve mortalitesi düşük bir hastalık olup, taranacak hastalarda verilecek tedavinin morbiditesinin çok iyi değerlendirilmesi, gereksiz tanıya yönelik işlemler ve tedaviden kaçınılması gerekmektedir. Bu nedenle, biyopsi yapılacak hasta seçimi gereksiz tanı ve tedaviden kaçınmak için son derece önem kazanmaktadır.

1.1. Protokolün Amacı Bu protokolün amacı; prostat kanserine ilişkin iyi klinik uygulamaları tanımlayarak, prostat kanseri tarama, tanı, tedavi ve izleminde yüksek kalitede bir temel ölçüt oluşturmaktır. Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı tarafından takip edilen prostat kanseri klinik kalite performans göstergeleri Ek 1’de yer almaktadır.

1.2. Protokol Hazırlama Süreci Protokol, Üroloji alanındaki uzman hekimlere rehberlik etmeyi hedefler. Bu protokol, Üroloji alanındaki akademisyenler ve uzman hekimler ile Türk Üroloji Derneği temsilcisi ve Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı Sağlık Araştırmaları Genel Müdürlüğü temsilcisinden oluşan Tablo1’de yer alan çalışma grubu tarafından hazırlanmıştır.

Prostat Kanseri Klinik Protokolü için tıklayınız 

 

Sağlık Aktüel – www.saglikaktuel.com

saglikaktuellogo-001.png

YASAL UYARI: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Sağlık Aktüel’e (www.saglikaktuel.com) aittir.  www.saglikaktuel.com biçiminde aktif bağlantı kurulabilir, açık kaynak gösterilmek kaydıyla içerik kullanılabilir. Açık kaynak göstermeden yapılan alıntılar için yasal işlem uygulanacaktır.