10 Aralık 2014

Plasentayı saklamak, sonra da yemek!

ile admin

Doğum sonrası sendroma iyi geliyor

Dünya yeni bir sağlık trendi ile karşı karşıya: Plasentayı saklamak, hatta yemek… Son aylarda Amerika’da yaygınlaşan bu yeni uygulamayı ve anneyi de iyileştiren plasentanın faydalarını Aktüel dergisinden Zeynep Yayınoğlu yazdı. Plasentanın teknik olarak görevi anne ile karnındaki bebeğin dolaşım sistemlerini birbirinden ayırmak. Ama günümüzde Amerika’da birçok gebe kadın, plasentasını doğum sonrasında saklamayı ve onu gelecekte yemeyi planlıyor. Bunun için Çin gibi ülkelerde plesanta pişirilip, kurutulup hap haline bile getiriliyor.

HORMON ÜRETİCİSİ
Doktorlar plasentanın yararını şöyle anlatıyor: “Plasenta, hamilelik sürecinde hormonların baş üreticisi. Doğum sonrasında ise beyindeki hipotalamusun tekrardan hormonları düzenlemesi haftalar sürebiliyor. Bu yüzden çoğu kadın ağlama krizleri ya da doğum sonrası sendromu yaşamaya başlıyor. Plasenta haplarını kullanmak hormon değerlerini dengelemede yararlı oluyor. Bunun yanında yapılan bilimsel araştırmalar; plasenta süt üretmeyi arttırdığını, iyileşme dönemini hızlandırdığını ve enerji seviyesini yükselttiğini gösteriyor.”

“BİZDE YAPILABİLİR Mİ ŞU AN BİLEMİYORUM”
Cinsel Sağlık Enstitüsü Derneği İstanbul Şubesi Başkanı Dr. Cenk Kiper Türkiye’de plasentanın saklanması konusunda şunları söyledi: “Plasenta, üzerinde uzun yıllardır çalışmalar yapılan bir organ. Ama Amerika’da yaygınlaşan plasenta kapsülü uygulaması bizde ne derece mümkün bilmiyorum. Çünkü bizde sağlık yasaları sürekli değişir. Türkiye’de spermini saklatmak isteyenler bile bunu yapamaz, çünkü sperm bankamız yoktur.”