9 Ocak 2015

Özyeğin`den büyük ortaklık

ile admin

Sektör kulislerinde konuşulan iddiaya göre Fiba, hastaneler grubunun yüzde 50 hissesine sahip olacak. Rekabet Kurumu, geçtiğimiz günlerde Fiba Sağlık’ın Florence Nightingale Hastanaleri Grubu’nun hisselerini devralarak ortak girişime dönüştürülmesine izin vermişti.

Son olarak geçen hafta 300 milyon dolara Çin’deki en büyük Türk yatırımı olan Star Mall Alışveriş Merkezi’nin açılışını yapan Hüsnü Özyeğin, Florance Nightingale hastaneleri ile sağlık sektörüne adım atmış olacak.

Büyüme planları yapıyor

Vatan’dan Necla Dalan’ın haberine göre, ortaklıkta iki grubun biraraya gelmesinde hastanenin kurucusu Cem’i Demiroğlu’nun oğlu Cemşid Demiroğlu ve Hüsnü Özyeğin’in oğlu Murat Özyeğin’in yakın arkadaşlığının etkili olduğu ifade ediliyor. Finans dışında havacılıktan gayrimenkule, enerjiden otelciliğe kadar çeşitli sektörlerde yatırımları olan Fiba Grubu’nun sağlık sektöründe büyüme planları yaptığı belirtiliyor.

Fiba Holding’in bünyesindeki Özyeğin Üniversitesi’nin önümüzdeki yıllarda tıp fakültesi kurmayı planlaması bu büyümenin en önemli adımı olarak gösteriliyor. Florance Nightingale, Prof. Cem’i Demiroğlu tarafından 1989 yılında, Türk Kardiyoloji Vakfı bünyesinde tarafından kuruldu. Vakfın kurucu başkanı Prof. Dr. Cem’i Demiroğlu 2002 yılında vefat edince bayrağı oğlu Cemşit Demiroğlu devraldı. İstanbul’da 5 hastanelik bir gruba dönüşen Florance Nightingale, Londra’da sağlık kuruluşlarının yoğunlaştığı Harley Caddesi’nde de klinik açtı.

Hastaneler satılıyor

Türkiye’de son yıllarda özel hastaneler birer birer yabancı fon ve yatırımcılara satılıyor. Bu anlamda ilk büyük satış Acıbadem Hastaneleri oldu. Önce Dubaili yatırım fonu Abraaj Acıbadem’deki hisselerini Malezya-Japon ortaklığına sattı. Satışın toplam değeri 1.7 milyar dolar olarak açıklandı. Geçen yıl yapılan açıklamada ise Abraaj Group, Acıbadem Sağlık Sigorta A.Ş.’de sahip olduğu yüzde 50 oranındaki hisselerini Malezya Hükümeti’nin stratejik yatırım fonu olan Khazanah Nasional Berhad’a satma konusunda anlaştığını açıkladı. Khazanah, şirkette toplam yüzde 90 ortaklığa sahip oldu. Medical Park Hastaneler Grubu, sektördeki bir diğer büyük satış oldu. Hastane zincirinin ortaklarından ABD’li Carlyle, Her biri 100 milyar doların üzerinde varlık yöneten Kanada, Singapur ve Avrupa merkezli 3 emeklilik fonu ile birlikte Turkven‘in danışmanlığını yaptığı girişim sermayesi fonunun, Medical Park’ın çoğunluk hissesini satın aldığını açıkladı. Doktor Azmi Ofluoğlu’nun sahip olduğu ve aralarında Taksim Alman Hastanesi’nin de bulunduğu Universal Hastaneleri’nin hastaneleri ise darboğaz yüzünden satışa çıkarıldı. Şafak Hastaneleri ise Echomar Sağlık Grubu’mm Ataköy’deki hastanesini satın aldı. Medicana ‘nın da fonlarla görüştüğü belirtiliyor.