10 Aralık 2014

ÖSYM’den LYS başvurularında sistem hatası iddialarına cevap

ile admin

ÖSYM Başkanlığı tarafından basında yer alan LYS başvurularında sistem hatası iddialarına cevap verildi. Basın açıklamasında şunlara yer verildi, “Basın, yayın organlarında “LYS için giriş bedelini zamanında yatırdıkları halde bazı adayların başvurularını yapamadıkları”na ilişkin haberler yer almıştır. ÖSYM sisteminde yapılan her işlemin kaydı tutulmakta ve saklanmaktadır. Konuya ilişkin daha öncede çeşitli şekillerde Başkanlığımıza ulaşan bu türden talepler üzerine ilgili kayıtlar incelenmiştir. 15-16, 22 – 23 Haziran 2013 tarihlerinde beş oturumda yapılacak olan LYS’lere toplamda 2.031.193 aday katılacaktır. Sınava katılacak tüm adaylar başvurularını 22 – 29 Nisan 2013 tarihleri arasında ÖSYM sistemi üzerinden sorunsuz biçimde yapmıştır.

Haberde iddia edildiği gibi sistem kaynaklanan herhangi bir sorun söz konusu değildir. 2013 LYS başvuruları 22 Nisan – 29 Nisan 2013 tarihleri arasında yapılmış ve sonlanmıştır. Adayların, LYS için bankaya sınav ücretini yatırdıktan sonra ÖSYM’nin ais.osym.gov.tr internet adresinden başvurularını tamamlamaları gerekmektedir. Başvuruya ilişkin tüm işlemler 2013 ÖSYS Kılavuzunda yer almıştır. Başvuru tarihleri arasında ÖSYM sisteminde hiçbir kesinti olmamıştır. Buna rağmen; Merkezimiz, bu yıl ilk kez YGS’de başarılı olmuş ancak başvurusunu yapmamış 498.000 adaya 29 Nisan 2013 tarihinde SMS ile bilgilendirmede bulunmuştur. Habere konu parasını yatırıp başvurusunu yapamayan 4.117 adaya da; “Sınav ücretinin yatırdınız. Başvurunuzu tamamlamadınız. Lütfen ais.osym.gov.tr’ye girerek başvurunuzu tamamlayınız” şeklinde ayrı bir SMS bilgilendirmesi yapılmıştır. Ayrıca başvurusunu yapamayan adayların neden başvuramadıklarına ilişkin bir anket çalışması da Çağrı Merkezi aracılığıyla yapılmış, hiçbir aday sistemden kaynaklandığına ilişkin hiçbir bildirimde bulunmamıştır.

Sonuç olarak, ÖSYM adayların başvurularını zamanında yapabilmeleri için tüm bilgilendirmeleri yapmış ve daha sonra da adaylara neden başvurmadıkları sorulmuştur. Sorunun sistemden kaynaklandığına ilişkin iddialar gerçek dışıdır. Her sınav öncesinde olduğu gibi, 3 gün sonra yapılacak olan LYS’ler öncesinde de bu tarz haberlerin kamuoyu gündemine getirilmesini üzüntüyle takip etmekteyiz. Adayların ÖSYM İnternet sitesinde yer almayan hiçbir bilgiye ve açıklamaya itibar etmemesini temenni ediyor, LYS’lere girecek tüm adaylara başarılar diliyoruz.”