10 Aralık 2014

Oruç kalbin dostu

ile admin

Oruç tutmanın sağlıklı insanlar için çok yararlı olduğunu ancak sağlık problemi olan kişilerin çok dikkatli olması gerektiğini vurgulayan Doruk Sağlık Grubu Kardiyoloji Uzmanı Dr. Erkan Avcı, yanlış beslenme alışkanlıkları sebebiyle bazı tehlikelerin ortaya çıkabileceğini söyledi. Avcı, oruç tutanları ağır ve yağlı yiyeceklerden kaçınmaları, iftar yemeğini ise yavaş ve az miktarda yiyerek birkaç saat sonra öğün takviyesi yapmaları konusunda uyardı.

İftar sofrasında kontrolsüz ve aşırı miktarda beslenmenin organizmanın anormalleşmesine sebep olduğunu aktaran Avcı, “Kilolu insanların orucu kilo verme fırsatı olarak algılamaları yanlış bir yaklaşımdır. Eğer dikkat edilmezse oruç kilo aldırır. Ramazan süresince kızarmış, aşırı baharatlı, ağır ve yağlı gıdalardan uzak durulmasında ve orucun sıvı gıdalarla açılmasında yarar vardır” dedi.

Oruç tutan kişilerin kalp damar sisteminde pıhtılaşma olaylarının azaldığını söyleyen Avcı, bunun yanında kalp krizi riskinin de önemli ölçüde düştüğünün altını çizdi. Oruç sayesinde yararlı kolesterolün (HDL) arttığını, kötü huylu kolesterolün (LDL) azaldığını belirten Avcı, “Koroner kalp hastalığı riskinin de oruç tutanlarda düştüğü görülmüştür. Bu bulgularla sağlıklı kişilerde orucun koroner kalp hastalığından koruyucu olabileceği söylenebilir. Koroner kalp hastalığı tedavi edilmemiş kişiler için oruç riskli olacaktır. Özellikle bol yağlı, kalorili ve hızlı yenen iftar yemeklerinden sonra kalp krizi geçirme riski yüksektir” diye konuştu.

Avcı, kalp krizi geçiren, yüksek tansiyonu ve kalp yetersizliği olan hastaların oruç tutmasının riskli olduğunu vurguladı. İftarda ise vücuda aşırı su ve tuz yüklenmesi sebebiyle sınırlı pompalama gücü olan kalbin aşırı çalışmaya zorlandığını belirten Avcı, “Bir de hızlı ve bol yemek sonrası mide ve bağırsak sindirim sisteminin kan dolaşımı artar. Bu da kalbe ilave yük getirir. Aşırı yük kalp yetersizliğine yol açar. Bu yüzden kalp yetersizliği ve kontrolsüz hipertansiyonu olanlara oruç tutmaları önerilmemektedir” ifadelerini kullandı.