10 Aralık 2014

Öfke kontrolü sağlık kontrolü kadar önemli

ile admin

Giresun Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Görevlisi Psikolog İhsan Düşmez, kişinin haz almasını engelleyen ve temel inanç sistemiyle değerlerle çatışan herhangi bir durum, olay veya kişiyle karşılaşması sonucu yaşadığı duyguya öfke dendiğini, kontrol altına alınmadığı takdirde, bunun yıkıcı ve sağlıksız sonuçlar verebileceğini söyledi.

Düşmez, “Öfkeyi yenmek için doğru nefes alma, fiziksel egzersiz, dengeli beslenme, duruşunuzu değiştirme, uyuma saati belirleme gibi önemli unsurlara dikkat etmek gerekir. Öfkenin yol açtığı rahatsızlıklar ise beden, ruh ve sosyal sağlık açısından üçe ayrılır. Beden sağlığını etkileyen rahatsızlıklar arasında koroner kalp hastalığı, yüksek tansiyon sindirim sistemi hastalıkları, ruh sağlığı ile ilgili uyku bozuklukları, ciddi depresyon gibi rahatsızlıklara neden olduğu saptanan öfke; sosyal hayatta ise aile içi huzursuzluk, boşanma, arkadaş ve toplumsal ilişkilerden kopma gibi sonuçlara yol açıyor “ diye konuştu.

Öfkeliyken ani kararlar vermeme, her olayın olumlu bir tarafı olduğunu unutmama tavsiyesinde bulunan Düşmez, şöyle konuştu: “Yeterli ve dengeli beslenin. Yiyeceklerinizi küçük lokmalar halinde yavaş ve iyice çiğneyerek yiyin. Bol su için. Aynı saatlerde uyuyup uyanmayı alışkanlık edinin. Kendinizle olumlu diyalog kurun. Problemi saptayıp küçük parçalara ayırın. Çözüm seçeneklerini belirleyin. Bir tanesini seçip uygulayın. Sonuç olumluysa kendinizi ödüllendirin. Olumsuz ise başka seçenekleri deneyin, vazgeçmeyin. Öfke oluşturan durumları arkadaşınızla, yakınlarınızla paylaşın.”