9 Ocak 2015

Obezitenin en önemli sebebi abur cubur

ile admin

Ebeveynlerin çocuk obezitesi konusundaki düşüncelerini anlamak için Ağustos ayında İstanbul’da 700 ebeveynle yüz yüze görüşülerek yapılan araştırmaya göre bütün ebeveynlere obezitenin ne olduğu soruldu.

Araştırmaya katılanların yüzde 50’si obeziteyi aşırı şişmanlık olarak değerlendirirken, yüzde 28’i sağlığı tehdit eden aşırı şişmanlık, yüzde 21’i ise şişmanlık olarak tanımlıyor. Bir çocuğun obez olup olmadığını anlamak için ebeveynler çeşitli kriterlere bakıyor.

Öncelik dış görünümde, ebeveynlerin yüzde 68’i obez olup olmadığını çocuğun görünümünden anlıyor. Görüşülen ebeveynlerin büyük çoğunluğu obeziteyi sorunlu beslenme ve hareketsizliğe bağlıyor.

Beslenme sorunları arasında abur-cubur yeme görüşü başta geliyor. Dengesiz, tek tip beslenme, doğal olmayan ürünlerle beslenme, düzensiz beslenme ve öğün atlama ve porsiyonların büyümesi de obezitenin nedenleri arasında sayılıyor.

Hareketsizliğe gelince en çok bahsedilen neden çocukların genelde daha az hareketli olmaları. Bunun yanında bilgisayar başında ve televizyon karşısında geçirdikleri uzun süreler, merdiven yerine asansör kullanmaları, okula servisle gidip gelmeleri de obezitenin nedenleri arasında sayılıyor.

Ebeveynlerin obezitenin çocuklarda sağlık sorunlarına neden olduğu konusunda hemfikir olduğunu belirten uzmanlar, “Araştırmaya katılanların yüzde 89’u sorunu fiziksel, yüzde 70’i ise duygusal görüyor. Fiziksel sorunlar içinde denge bozuklukları başta geliyor. Onu diyabet, ortopedik ve sindirim sistemi sorunları, kadın hastalıkları, yüksek tansiyon ve kalp damar hastalıkları izliyor. Duygusal sorunlarda depresyon başı çekiyor. Kendine saygının azalması, negatif davranışlar, sosyal dışlanma ve uyku sorunları obezite ile ilişkilendirilen diğer duygusal sorunlar olarak görünüyor” dediler.