New York’taki ebola hastası doktor taburcu edildi

New York’taki ebola hastası doktor taburcu edildi

25 Ocak 2016 0 Yazar: admin

Ebola hastalarının tedavisi için Sınır Tanımayan Doktorlar Örgütü ile çalıştığı Batı Afrika ülkesi Gine’den New York’a dönüşünün ardından Ebola teşhisi konularak tedaviye alınan Doktor Craig Spencer hastaneden taburcu edildi.

Bellevue Hospital Center’da 23 Ekim’den beri tedavi gören Spencer, basın toplantısında yaptığı açıklamada, kendi hastalığının Afrika’daki 13 bin kişinin acılarından daha fazla dikkat çektiğini belirterek, dikkatlerin yeniden Afrika’daki mücadeleye odaklanmasını ve burada görev yapıp geri dönen sağlık görevlilerine destek verilmesini istedi.

New York Belediye Başkanı Bill de Blasio da yaptığı açıklamada, New York’un tek Ebola teşhisi konulan hastasının başarılı şekilde tedavi olduğunu kaydederek, artık hem Doktor Spencer hem de New York’un Eboladan arındırıldığını söyledi.

Basın toplantısında de Blassio Doktor Spencer’e sarılarak gazetecilere mutluluk pozu verdi.

Columbia Üniversitesi Tıp Merkezi’nde görev yapan 33 yaşındaki Craig Spencer, New York’ta Ebola teşhisi konulan ilk, ABD’de ise dördüncü kişi olmuştu.

Spencer’a Ebola teşhisi konulmasının ardından New York ve New Jersey eyaletleri bölgeden dönen ve hastalarla temas eden herkes için 21 gün karantina kararı almış ve bu karar sağlık çalışanlarının tepkisini çekmişti.