9 Ocak 2015

Müezzinoğlu: “Panik havası oluşturulmaya çalışılıyor”

ile admin

İSTANBUL (AA) – Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Suriye’den gelenlerin aşı kontrolleri yapılarak sınırdan alındığını belirterek, “Bazen de kontrol dışı geçişler oluyor. Onlara da bizimle irtibat kurulduğu andan itibaren kart veriliyor. Bakanlık, bilim kurullarıyla gerekli değerlendirmeleri yaparak her türlü tedbiri alıyor, almaya da devam edecektir. Şu anda olağanüstü panik yaratacak veya birilerinin oluşturmak istediği o olumsuz havaya gerek yok” dedi.

Müezzinoğlu, “Beyoğlu Sağlıklı Yaşam İçin Yürüyor Projesi” kapsamında Hasköy Sahili’nde düzenlenen “Beyoğlu Sağlığa Yürüyor” etkinliğinde basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Çocuk felci aşısına ilişkin soru üzerine Müezzinoğlu, Kasım-Aralık aylarında 17 ilde 5 yaş altı çocuklara 2 periyod olarak bu aşının yaptırıldığını belirterek, 5-11 Haziran arasında İstanbul’da bilim kurulunun riskli gördüğü bölgelerde, yaklaşık 6 ilçede 5 yaş altı gruba polio aşısı kampanyası yapıldığını, bir ay sonra da tekrarlanacağını söyledi.

Suriye’den gelen tır şoförlerine de çocuk felci aşısı yapıldığı iddialarına ilişkin soruya da Müezzinoğlu, “Suriye’den gelenlerin ilgili tüm aşı kontrolleri yapılarak sınırdan alınıyor. Bazen de kontrol dışı geçişler oluyor. Onlara da bizimle irtibat kurulduğu andan itibaren kart veriliyor” diye konuştu.

Aşılarla ilgili kararın Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu’nca verildiğini ifade eden Müezzinoğlu, bu kurulların ihtiyaç duyduğu her türlü tedbiri almanın da görevleri ve sorumlulukları olduğunu kaydetti.

– Aşıyla ilgili gizlilik iddiası

Çocuk felci aşısıyla ilgili gizlilik kararı olup olmadığına ilişkin soru üzerine de Müezzinoğlu, şunları kaydetti:

“Bu ülkede hiçbir şey gizli değil. Gizlilik dedikodusuyla toplumda psikolojik bir algı yönetimi yapmak ve huzuru bozmak isteyenler var. Bakanlık olarak hiç bir adımımızı uygulamamızı gizli yapmıyoruz. Zaten yapabilir miyiz. 17 ilde 5 yaş altı çocuklara aşı yapıyorsun. Neyini gizleyeceğiz. Bir taneyi gizleyebilirsin, 100 bini gizleyebilir misin? İstanbul’da 6 ilçede bilim kurulunun değerlendirmesiyle çizdiğimiz çerçevenin uygulamasının neyini gizli yapabiliriz. Hiç kimsenin panik oluşturma hakkı yok. Dedikodu üretmeye hiç kimsenin hakkı yok. Bu sağlıktır. Sağlık, flaş haberler ve dedikodularla yönetilmez, Bilim kurulları değerlendirir, yarın yeni bir karar alır, onu da uygularız. Bilimsel hadiselerdir. Bunlar toplumun uluorta, dedikoduyla karar vereceği olaylar değil. Toplum şunu bilmeli; Bakanlık, bilim kurullarıyla gerekli değerlendirmeleri yaparak her türlü tedbiri alıyor, almaya da devam edecektir. Şu anda olağanüstü panik yaratacak veya birilerinin oluşturmak istediği o olumsuz havaya gerek yok. Son derece açık net kamuoyuna deklare ederek yaptığımız çalışmalar.”