9 Ocak 2015

Mersin’e 300 milyon TL’lik modern hastane

ile admin

Modern hastane, 20 Mayıs’ta gerçekleşecek açılış töreni ile hizmete girecek. Hastane, teknolojik ve modern alt yapısının yanı sıra, 638 yatağı ile 100 bin metrekare alanda bölge insanına sağlık hizmeti verecek.

Mersin Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nin tanıtımı için düzenlenen toplantıya, Mersin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Suha Aydın, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet İlvan, Başhekim Prof. Dr. Oğuz Köksel katıldı. Rektör Aydın, 2000 yılından bu yana açılması için özel gayret gösterilen hastane inşaatının tamamlanmasının ardından teşrifatına başlandığını ve bitirilme aşamasına getirildiğini söyledi. Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin 1998 yılında kurulduğunu, 15 Mart 1999’da hali hazırdaki binada hizmet vermeye başladığını belirten Aydın şunları söyledi:

“2000 yılında proje hazırlandı, temeli atılarak inşaatına başlandı. Maalesef o küçük hastaneyi oluşturmadaki hızımızı burada gösteremedik. Bu sadece bizle ilgili bir şey değil. Biliyorsunuz ki, bu hastanenin bütçesi devlet tarafından karşılanıyor. Bu da belirli politikalar ve belirli hızlarla oluyor. İlk zamanlar ağır aksak yürüyen bütçe son yıllarda hızlandı. Bugün 100 bin metrekare kapalı alanı olan oldukça büyük bir alana sahibiz. Bu hastane için şimdiye kadar harcanan para, gelecek yılın makine tesisat bütçesi ile birlikte 300 milyon liradır. Devlet bütçesinin dışında TOBB’da 5 milyon lira destek verdi. O parayla da hastanenin yataklı bölümlerini döşedik. Maalesef üzülerek şunu söylüyorum, devlete sadece TOBB’un katkısı oldu. Bunun dışından Mersin’den hiç bir katkı olmadı.”

YOĞUN BAKIM KAPASİTESİ 120’YE ÇIKTI

Başhekim Prof. Dr. M.Oğuz Köksel ise Mersin’de uzun yıllardan beri ihtiyaç duyulan bir hastaneyi kente kazandırdıklarını kaydederek, “Hastanemizde 638 nitelikli hasta yatağımız var. Bunlar 2 kişilik yada tek kişilik hasta odalarından oluşmaktadır. Bu da nitelik sorunumuzu çözüyor. Her odanın içerisinde tuvaleti, banyosu, refakatçilerin kalabileceği çok düzgün alanlarımız var. Yoğun bakım kapasitemiz 67’den 120’ye çıktı. Zaman zaman bu sıkıntıya hepimiz şahit olduk, bazı hastalarımız yer ve yatak olmadığı için başka illere gönderildi. Biz bunu gördüğümüz için buradaki yatak kapasitemizi 2 katının üzerinde artırmaya çalıştık” diye konuştu.

20 MAYIS’TA AÇILIYOR

Mersin Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Hastanesi 20 Mayıs’ta merkez Yenişehir İlçesi 34’ncü Cadde üzerindeki yeni binasında verecek. Hastanede 37 dalda 120 muayene ve tedavi odası ile poliklinik hizmeti verecek. 2’si doğumhane, 1’i kadın doğum ameliyathanesi ve 15’i büyük ameliyathane olmak üzere 18 ameliyathanenin olduğu hastanede 30’u yetişkin, 20’si çocuk olmak üzere 50 yataklı acil servis ile birlikte 131 günü birlik tedavi yatağı da bulunuyor. Hastane; radyoloji ünitesi, laboratuarları, fizik tedavi ve rehabilitasyon ünitesi, nükleer tıp, radyoterapi ünitesi, üremeye yardımcı tedavi merkezi, uyku merkezi ünitesi, toplam 127 yatakla hizmet verecek olan yoğun bakım ve reanimasyon ünitesi ile tam teşekküllü iki ve tek kişilik odalardan oluşan 508 servis yatağı ve 3 yataklı mahkum servisi olmak üzere toplam 638 yatak kapasitesi ile başka Mersin olmak üzere bölgeye hizmet verecek.