14 Ocak 2015

Meme Kanseri tarama yaşı 50’den 40’a indi!

ile admin

Avrupa’da meme kanseri görülme sıklığı azalırken, Türkiye’de artmaya devam ediyor. Türkiye’de meme kanserine yakalanan kadınların yarısı 50 yaşın altında. 40 yaş altı meme kanserli kadın oranı ise % 20 civarında ve batılı kadınlara göre 4 kat daha fazla. Meme kanserinde yüz güldüren en önemli nokta ise mamografik tarama sayesinde kanserin erken evredeyken yakalanabiliyor olması. Böylece kanser öncüsü değişikliklerin yokedilmesi ya da çok başlangıç halindeki kanserin temizlenerek %100 sağlıklı yaşam ve memenin korunma şansının olması. Bu yıldan itibaren Sağlık Bakanlığı Kanserle Savaş Daire Başkanlığı meme kanseri ile mücadelede yeni bir boyuta geçiyor. Bakanlık Türkiye’deki tüm Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezleri’nde 2 yılda bir ücretsiz mamografi taraması yapılacağını ve tarama yaşının 50’den 40’a indirildiğini açıkladı.

İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Vahit Özmen de ülkemizde meme kanseri görülme oranının endişe verici düzeye çıktığına dikkat çekti. Kurucusu olduğu Meme Sağlığı Derneği (MEMEDER) ile kadınların bilinçlenmesine katkıda bulunan Prof. Dr. Özmen, mamografi yaşının 40’a indirilmesi projesine MEMEDER olarak katkı sağlamaktan mutluluk duyduklarını belirtti. Prof. Dr. Özmen: “Avrupa ve ABD’de her 8 kadından biri, Türkiye’de ise 10 kadından biri meme kanserine yakalanıyor. 20 bin meme kanserli hastada yaptığımız araştırmada, hastaların yarısının 50 yaşın, %20’sinin ise 40 yaşın altında olduğunu göstermektedir. Bahçeşehir Meme Sağlığı Merkezi’mizde yaptığımız meme kanseri mamografik tarama programları, ele gelmeyen meme kanseri yakalama oranını yüzde 75’e kadar yükseltmiştir. Bu sayede kadınlar memelerini kaybetmeden sağlıklı olarak yaşamlarını sürdürmektedirler. Erken tanı, tedavi maliyetlerini azaltarak ülke ekonomisine de ciddi sağlamaktadır. Bu nedenle bakanlığın tarama yaşını 40’a düşürmesi sevindirici bir gelişme olmuştur.” şeklinde konuştu.

MEMEDER Başkanı Oya Kösemen gelişmeler ile ilgili olarak şunları söyledi: “Bu gün 8 Mart Dünya Kadınlar Günü. Kadınlarının korkulu rüyası olan ve Türkiye’deki kadınlarda en sık görülen kanser türü olan meme kanseri için bugün umut verici gelişmeler gerçekleşmektedir. MEMEDER olarak Sağlık Bakanlığı Kanserle Savaş Daire Başkanlığı tarafından başlatılan meme kanseri ile mücadele çalışmalarını sonuna kadar desteklediğimizi belirtmek isterim. Meme kanseri ile mücadelede tek bir kadının dahi yaşam süresinin uzaması ve kalitesinin artması çok önemli. Bu nedenle erken teşhis ve tarama çalışmalarımıza büyük önem veriyoruz.”