Meme fibroadenomlarında ameliyatsız tedaviler

Meme fibroadenomlarında ameliyatsız tedaviler

27 Ekim 2016 0 Yazar: admin

Östrojen etkisi ile büyüdükleri için hamilelik döneminde belirginleşir ve menapozda ise küçülebilir. Bağ dokusu ve salgı bezi hücrelerinde oluşurlar, tek ya da çok sayıda olabilirler. Fibroadenomu çok sayıda olanlar da göğüs veya diğer adı ile meme kanseri riski daha fazladır. Fibroadenomlar, muayene esnasında sert, yuvarlak ve hareketli kitleler olarak ele gelirler. Muayene sırasında parmakların arasından kaçabilecek kadar hareketli oldukları için ‘meme faresi’ ismini de almaktadır. Hormonal değişikliklerden dolayı adet öncesi ağrılı ve şişkin olabilir.

Meme fibroadenomu ağrı yapmazsa yani küçükse ve takiplerde büyümüyorsa herhangi bir tedavi gerekmez, sadece ultrason tedavisi takibi yeterlidir. Fakat fibroadenomlar büyükse kesinlikle tedavi gerekir. Tabii ki kesin çözüm olarak fibroadenomlar alınabilir. Ancak her ne kadar kitle tamamen çıkarılsa da, fibroadenomların cerrahi yöntemle çıkartılması hasta açısından bazı olumsuzluklar yaratmaktadır. Bazı olumsuzlukları;

► Meme gibi estetik görünümün önemli olduğu bir yerde ameliyat sonrası dikiş izi olabilir

► Büyük fibroadenomlar cerrahi olarak alındığında, memede çöküntü meydana gelebilir

► Fibroadenomu olan hastalarda olumsuzluklar artış göstereceği için cerrahi operasyon mantıklı olmaktan çıkabilir.

Ameliyatsız fibroadenom yöntemi iki gruba ayrılır.

1-) Fibroadenomları meme içinde tahrip eden ve küçülten tedaviler ( Kriyoablasyon – Hayfu )

Kriyoablasyon, lokal anestezi altında ve ultrason denetiminde, cilde küçücük bir delikten girilerek fibroadenomun ortasına özel bir iğne yardımı ile yerleştirilir. Zamanla canlılığını kaybeden fibroadenom gittikçe küçülür ve kaybolur.

Hayfu, fibroadenomlar dışarı alınmadan tedavi uygulanan bir diğer yöntemdir. Yüksek frekanslı ultrasonik ses dalgaları ciltten geçerek vücutta bulunan fibroadenom içerisinde bir alana odaklanır ve yaklaşık 80-100 derecelik bir sıcaklık elde edilir. Bu odaklanma ile fibroadenom içinde gezdirilerek tümörün tamamen yakılması sağlanır. Meme fibroadenomlarında son yıllarda gittikçe artan oranda kullanılmaktadır.

2-) Fibroadenomları parçalayarak memeden dışarı alan tedaviler ( BLES, Vakum Biyopsi Sistemi )

BLES, lokal anestezi altında cilde birkaç milimetre kesi açıldıktan sonra radyofrekans ile dokuyu kesen tellerin bulunduğu özel bir iğne ile girilir. Ultrason ile fibroadenomun kenarına ulaşılır ve sistem çalıştırılır.  İğne içerisinden çıkan teller fibroadenom çevresinde bulunan dokuyu radyofrekans enerjisi ile yakarlar.

Vakum Biyopsi Sistemi, peruktan biyopsi sırasında fazla doku alabilmek için geliştirilmiştir. Bu sistemde iğne yoluyla şüpheli dokuya girildikten sonra doku vakumla iğnenin içine çekilir ve kesilir. Kesilen parçalar ince bir hortum yardımı ile emilerek dışarı atılır. İğne dışarı çıkmadan sürekli olarak bu işlem tekrarlanır ve parçalanarak dışarı alımı sağlanır. Birçok kez fibroadenomların tedavisinde başarıyla kullanılmıştır.

Ayrıntılı Bilgi İçin Prof. Dr. Cem Yücel’in sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Detaylı bilgi için: http://www.drcemyucel.com