25 Ocak 2016

MEDULA eczane sistemi sürekli çökecek mi?

ile admin

Hastaneler, eczaneler ve Sosyal Güvenlik Kurumu arasındaki provizyon sistemi yine kilitlendi. Hastalar, 1 Kasım Pazartesi öğleden sonradan bu yana gecikmeli ilaç alıyor. Bugün yine tıkanan sistemde eczacılar, hastaların reçetelerini alıp sonradan girebiliyor.

Yaşanan aksamalar sebebiyle gündemden düşmeyen provizyon sistemi 2 gündür çalışmıyor. Gün içinde 15’er dakika çalıştığı belirtilen sistemde, eczacılar hastalara ilaç vermek için farklı yöntemler uyguluyor. Elektronik sistemlerdeki yavaşlamanın sebebi olarak, e-rapor ve TSK personelinin provizyon ve medula üzerinden işlem yapmaya başlaması gösteriliyor.

Daha önce sistem üzerinden işlemeyen hasta raporları artık doktorlar tarafından bilgisayara giriliyor, eczacılar da sistemden görüp ilaçları öyle veriyor. Ancak 1 Kasım 2010 tarihinde yürürlüğe giren uygulamada sistemden girildiği kaydedilen hiçbir rapor eczacılar tarafından görülmüyor. Eczacılar yine eski uygulamada olduğu gibi hastanın raporunu görüp ilaç verebiliyor. Türk Silahlı Kuvvetleri personeli ve bakmakla yükümlü olduğu kişilerin de mevcut provizyon sistemine aktarılmasıyla iyice yoğunlaşan sistemde vatandaşlar ilaç almakta zorlanıyor.

Ankara Eczacı Odası Yönetim Kurulu Üyesi Necdet Şenbaba, askerlerin Genel Sağlık Sigortası kapsamına girmesi ve e-rapor uygulamasının başlamasıyla sistemin yoğunlaştığını ve çalışmadığını belirtti. 2 gündür hastalara gecikmeli ilaç verebildiklerinin altını çizen Şenbaba, “Meslektaşlarımız eczacı odalarını telefon yağmuruna tutuyor. Sosyal Güvenlik Kurumu’nu arıyoruz. Serverleri artırıyoruz, yeniliyoruz diyorlar. Ama hala sistem sürekli arıza veriyor.” dedi.

haberaktuel.com