9 Ocak 2015

Mahkemeden özel hizmet tazminatı kararı

ile admin

Türk Sağlık-Sen’in açtığı dava sonucunda mahkeme denetim ve inceleme için il ve ilçelerde belirli süre görevlendirilen personele özel hizmet tazminatı ödenmesi gerektiğine hükmetti.

Samsun İl Sağlık Müdürlüğünde görevli mühendis üyemizin üç ay boyunca ilçelerde denetim, ve incelemelerde görevlendirilmesi nedeniyle istediği özel hizmet tazminatı talebinin reddedilmesi üzerine Türk Sağlık-Sen tarafından dava açıldı.

Davayı görüşen Samsun Bölge İdare Mahkemesi verdiği kararda özel hizmet tazminatından yararlanmanın birinci koşulunun teknik hizmetler sınıfından olmak ikinci koşulunun ise hizmet binaları dışında arazi, şantiye, bahçe, baraj ve açık çalışma birimlerinde görev yapmak olduğuna dikkat çekildi. Bu koşulları sağlayan personele ödeme yapılması gerektiği kaydedildi.

Kararda idarenin mühendisin teknik hizmetler sınıfında yer aldığı fakat özel hizmet tazminatı talebinin çalıştığı yerlerin özel hizmet tazminatı alması gereken yerler olup olmadığının incelenmeden reddedilmesinin hukuka uygun olmadığı belirtildi. Mahkeme söz konusu işlemi iptal ederek özel hizmet tazminatının ödenmesine hükmetti.