Mahkeme: Memurun hatası veya kastı yoksa yapılan ödeme geri alınamaz

Mahkeme: Memurun hatası veya kastı yoksa yapılan ödeme geri alınamaz

19 Temmuz 2017 0 Yazar: admin

İstanbul’da aile sağlığı çalışanı olarak görev yapan sağlık personeline 2011 yılında yapılan intibakının 2014 yılında YÖK’ün bölümü üst öğrenim olarak kabul etmediği gerekçesiyle iptal edilmesi ve ödenen 7 bin TL’lik maaş farkının geri alınması üzerine Türk Sağlık-Sen tarafından dava açılmıştı.

Davayı görüşen İstanbul 7. İdare Mahkemesi verdiği kararda hatalı ödemelerde memurun gerçek dışı beyanı veya hilesi yok ise dava açma süresi içinde alınabileceği yönündeki kabulün idari işlemlerin doğruluğuna ve idare hukukunun temel ilkelerinden olan “hukuki güvenlik’ ve “hukuki istikrar’ ilkelerinden kaynaklandığına dikkat çekildi.

Mahkeme söz konusu olayda memurun gerçek dışı beyan veya hilesi olmadığına dikkat çekerek 60 günlük süre geçtikten sonra davacıdan ödemelerin geri istenmesinin hukuka uygun olmadığı ve davacının ödemek zorunda kaldığı 7 Bin TL’nin geri ödenmesi için yaptığı başvurunun reddedilme işleminin de de hukuka uyarlılığın bulunmadığına hükmedildi. 

Mahkeme idare tarafından tahsil edilen 7 bin TL’nin üyemize ödenmesine karar verdi. 

 

Sağlık Aktüel – www.saglikaktuel.com

saglikaktuellogo-001.png

YASAL UYARI: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Sağlık Aktüel’e (www.saglikaktuel.com) aittir.  www.saglikaktuel.com biçiminde aktif bağlantı kurulabilir, açık kaynak gösterilmek kaydıyla içerik kullanılabilir. Açık kaynak göstermeden yapılan alıntılar için yasal işlem uygulanacaktır.