10 Aralık 2014

Lazer epilasyon deri kanseri yapabilir

ile admin

Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ekrem Aktaş, lazer epilasyonun geç komplikasyonla deri kanserine neden olabileceğine ve uygulamanın özellikle erkekler için daha tehlikeli olduğuna dikkat çekti.

Aktaş, son yıllarda neredeyse moda haline gelen lazer epilasyonun erkekler için daha zararlı olduğunu ifade etti. Özellikle sırt ve göğüs kılları için erkeklere lazer epilasyon yaptırmayı kesinlikle önermediğini vurgulayan Aktaş, örneğin sakal düzeltmek gibi estetik kaygılarla lazer epilasyon yaptırmanın gereksiz olduğunu dile getirdi. Aktaş, lazer epilasyonu ancak erkek tipi kıllanma olan kadınların toplum içinde problem yaşamaları durumunda tavsiye ettiklerinin altını çizerek, “Örneğin kadında erkek tipi kıllanma var. Toplum içinde sıkıntı yaşıyor. Bu durum onun nişanlanmasına, evlenmesine engel. Kendisine deri kanseri tehlikesini doktor olarak söylüyoruz ama toplum içinde yaşadığı sıkıntının kendisi için daha önemli olduğunu söylüyor. O durumda lazer epilasyonu tavsiye ediyoruz. Ama estetik için asla değil. Özellikle erkeklerde daha zararlı” diye konuştu.

Aktaş, lazer epilasyonun zararlarıyla ilgili henüz bir yayın olmamasına rağmen, dermatologların genel kanısının, epilasyon esnasında uygulanan ışının güneş ışığı spektrumu olması nedeniyle geç komplikasyonla deri kanserine yol açabileceği yönünde olduğunu belirtti. Aktaş, “Bazı tedavilerin komplikasyonları sonradan ortaya çıkar. Hiç kimse şimdiden lazerin 15-20 yıl sonra deri kanseri yapıp yapmayacağını söyleyemez. Bu bir ışındır, nasıl ki güneş ışını deri kanseri yapıyor, lazer de güneş ışını spektrumlarından biridir. Dermatolog arkadaşlarımızla bir araya geldiğimizde bu konuyu konuşuyoruz acaba lazer geç komplikasyon ortaya çıkarır mı, mesela deri kanseri gibi. Olabilir ama olur denemez. Ama olmaz demek mümkün değil çünkü neticede bir yanık oluşuyor. Güneş yanığı 15-20 sene sonra deri kanserine sebep oluyor. Bu da bir yanık” diye konuştu.

Dermatoloji uzmanı olmayan kimselerin kesinlikle lazere dokunmaması gerektiğine dikkat çeken Aktaş, “Bunu Bakanlığın, hükümetin, herkesin desteklemesi lazım. Çünkü derinin yapısını, kılcal damarlarını, kıl ve yağ bezeleri, bunların yapılarını ve hangi doz ışın verileceğini ancak dermatologlar bilir” dedi. Aktaş, lazer tedavisi esnasında dozun aşılması durumunda yanıkların oluşmasının tehlikeli olduğunu belirtti. Özellikle koltuk altına yapılan lazerde fazla dozun uygulanması durumunda, kıl ile birlikte yağ ve ter bezlerinin yakılmasının, halk arasında ‘köpek memesi’, tıpta ‘hidradin’ denilen büyük kistlere neden olduğuna dikkat çeken Aktaş, özellikle sahneye çıktığı için koltuk altına lazerli epilasyon yaptıranların, dermatolog eliyle lazer yaptırmasının önemini vurguladı.

Öte yandan lazerin en fazla yanık oluşturduğu bölgenin yüz bölgesi olduğunu ifade eden Aktaş, uzman eliyle yapılmayan lazer tedavisinden dolayı yüz bölgesinde ciddi yanıklar oluşmuş hastaların kendilerine tedaviye geldiklerini, hatta adli kovuşturmayla neticelenen yanık vakalarının olduğunu da belirtti.