10 Aralık 2014

Krizin sinyalleri

ile admin

2000’li yıllardan önce kalp krizi geçiren hastalardan hastaneye ulaşanların yaklaşık yüzde 20’si hayatını kaybederken, günümüzde ise kişilerin sağlık konusunda bilinçlenerek düzenli kontrollerini yaptırmaları sayesinde bu oran yüzde 10’a kadar düştü. Kalp krizinden ölümler ise en çok hastaneye geç ulaşılmasından kaynaklanıyor. Belirtilerin göz ardı edilmeden en yakın bir sağlık kuruluşuna başvurulması yaşamsal önem taşıyor.

Acıbadem Kadıköy Hastanesi’nden Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Sinan Dağdelen hemen herkesin korkulu rüyası olan kalp krizinin hangi belirtilerle ortaya çıktığını anlattı. Göğüs bölgesinde gelişen ağrı, basınç ve sıkışma hissi, kalp krizinin en tipik belirtisini oluşturuyor. Ayrıca nefes alamama ve boğulma hissi, soğuk terleme, çarpıntı, mide bulantısı, kusma ve baş dönmesi de kalp krizinde görülen diğer belirtilerinden. Kalbin arka ve alt kısmına ilişkin damar tıkanıklıkları sadece mide bölgesine yansıyan ağrılar veya mide yanması şikayetiyle de sinyal verebiliyor. Bu bölgede ağrı veya yanma hissedildiğinde sorunu mide ilaçlarıyla geçiştirmek hastanın hayatını riske atıyor. Bu nedenli gelişi güzel ilaç almak yerine doktora başvurmak gerekiyor. Şeker hastaları dikkat etmeli Kalp krizi özellikle diyabet hastalarında hiçbir belirti vermeden de gelişebiliyor. Bunun sonucunda da hasta sağlıklı olduğunu düşündüğü için doktora başvurmuyor ve zamanla kalp yetmezliği ya da kalp kapakçığı yetmezliği gibi hayatı tehdit eden bir tabloyla karşılaşıyor. Bu nedenle diyabet hastaları yakınmaları olmasa bile düzenli olarak kardiyolojik muayeneden geçmeli.

* Belirtileri 10 dakika da sürebiliyor 24 saat de!
Kalp krizi damarın tıkanması durumudur ki bu birkaç dakika içinde ortaya çıkabiliyor. Krizin oluşturduğu şikayetler ise 10 dakika gibi kısa bir süre veya 24 saat gibi uzun saatler boyunca sürebiliyor. Ancak krizin başladığı an en şiddetli görülen yakınmalar 2-3 saat sürüyor.

Kadınlarda daha farklı işaretler
Kalp krizi kadınlarda çoğu kez göğüs ağrısı yerine; ciddi nefes darlıkları, midede ağrı, yanma veya bulantı, çarpıntı, yorgunluk, kusma ve halsizlik gibi belirtilerle kendini belli ediyor.