22 Ocak 2016

KPS Servislerinde Güncelleme(25.12.2015)

ile admin

GenelKimlikNoIleKisiSorgula

Bu method Türk vatandaşlarını, Türk Vatandaşlığından çıkma izni almak suretiyle başka vatandaşlığa geçen mavi kart sahiplerini ve alt soylarını, Yabancı Kimlik No almış yabancı kişileri kapsar. Bu method aslında üç methodun birleşimidir. Sağlık Bakanlığı Kimlik Paylaşım Sisteminde var olan TcKimlikNoIleKisiSorgula, KimlikNoIleMaviKartGetir, YabanciTcKimlikNoIleKisiSorgula methodlarının yaptığı işin tek servis methodunda birleştirilmiş halidir. Bu methoddan 3 obje dönmektedir. Eğer kişi TC vatandaşıysa sadece KisiBilgisi objesi dönecektir. Eğer kişi mavi kart sahibiyse, hem vatandaşlıktan çıkmadan önceki KisiBilgisi hemde MaviKartKisiBilgisi dönecektir. Eğer kişi mavi kartlı vatandaşın altsoyu ise sadece MaviKartKisiBilgisi dönecektir. Eğer kişi yabancıysa sadece YabanciKisiBilgisi objesi dönecektir.

Mavi kartlılarla ilgili detaylı bilgi için

http://www.nvi.gov.tr/Sik_Sorulan_Sorular,Sorular.html?pageindex=18 adresini ziyaret edebilirsiniz.
http://www.saglik.gov.tr/KPS/2011/KPSServices/GenelKimlikNoIleKisiSorgula
SorguYapanTCNO
urn:uuid:cf01cf7c-a925-4e6b-913a-a9a9416497f4

http://www.w3.org/2005/08/addressing/anonymous

https://localhost:44303/services/kpsservices.svc


Kullanıcı Kodu(Userid)
Şifre

SorguYapılacakTCNO


Not : Kurumumuz Bilgi Güvenliği Politikaları gereğince artık sorgu yapan kişinin TC kimlik numarasının gönderilmesi gerekmektedir. Yukardaki xml örneğinde olduğu gibi tüm servis methodları için de Headers alanına sorgu yapan kişinin TC kimlik numarasının gönderilmesi zorunlu hale gelecektir. Kimlik Paylaşım Sisteminde yapılacak değişiklik 25.12.2015 tarihi ve saat 18:00 itibariyle devreye alınacaktır. 10.01.2016 tarihine kadar ise Kimlik Paylaşım Sistemini kullanan tüm sistemlerin yazılımlarını bu şekilde güncellemeleri gerekmektedir. TC kimlik numaralarının doğru ve tutarlı gönderilmemeleri halinde, servisleri kullanan İdareler sorumlu tutulacaktır.

Yazının aslı için tıklayınız 

KPS Servislerinde Güncelleme(25.12.2015)

Sağlık Bakanlığı Sağlık Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğü tarafından KPS Servislerinde yapılan güncelleme hakkında duyuru yayımlandı.

Sağlık Aktüel – www.saglikaktuel.com

saglikaktuellogo-001.png

YASAL UYARI: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Sağlık Aktüel’e (www.saglikaktuel.com) aittir.  www.saglikaktuel.com biçiminde aktif bağlantı kurulabilir, açık kaynak gösterilmek kaydıyla içerik kullanılabilir. Açık kaynak göstermeden yapılan alıntılar için yasal işlem uygulanacaktır.