10 Aralık 2014

Korunma yöntemleriniz sizi ne kadar koruyor?

ile admin

Avrupa Tüp Bebek ve Kadın Sağlığı Merkezi Klinik Direktörü Op. Dr. Serhat Partalcı, çiftlerin hamilelikten korunma yöntemlerini evliliklerinin ilk yıllarında uygulamaya çalıştıklarını, modern ve geleneksel korunma yöntemlerini bilmediklerini, kulaktan dolma bilgileri kullandıklarını belirtiyor. Modern korunmanın ilk şartlarının “korunma yöntemine kadın ve erkeğin birlikte karar vermesi, kabul etmesi ve uygulaması” olduğunun altı çiziliyor.

Modern Yöntemler
Modern yöntemlerde her zaman bir araç kullanıldığını ve modern yöntemlerin koruma oranının geleneksel yöntemlere göre çok daha yüksek olduğunu vurgulayan Op. Dr. Serhat Partalcı, geri dönüşümlü, geri dönüşümsüz, hormonlu, hormonsuz olarak ayrılan araçlardan ülkemizde en yaygın olanın spiral (rahim içi araç), prezervatif, doğum kontrol hapları, geleneksel yöntemlerin ise geri çekme ve takvim yöntemi olduğunu belirtiyor.

Spiral RİA (Rahim İçi Araç)
Ülkemizde en yaygın modern korunma yönteminin spiral (rahim içi araç) olduğuna değinen Partalcı kullanılma oranının %15 ile %20 arasında olduğuna dikkat çekerken, bu yöntemin rahim içinde enflamasyon ve enfeksiyon riskini kolaylaştırdığı için dikkatli kullanılmasını ve kanamayı miktar ve süre olarak arttırabileceğinin unutulmaması gerektiğinin altını çiziyor. Partalcı, spiral yöntemin kadın hayatını tehdit eden bir gebelik türü olan dış gebelik oluşturabilme riskinin de olabileceğini ve adet gecikmeleri halinde doktora gitmekte fayda olduğunu dile getiriyor.

Prezervatif
Bir diğer modern korunma yönteminin prezervatif olduğuna değinen Op. Dr. Serhat Partalcı, bu yöntemin Türkiye’de kullanım oranının % 3-4 olduğunu ve gebelik riskinin %3 ile %10 civarında olduğunu belirtiyor.

Doğum Kontrol Hapları
Hamilelik oranı % 0,1 – 5 arasında olan doğum kontrol haplarının da modern korunma yöntemleri içerisinde yer aldığının altını çizen Partalcı hapı kullanmayı unutmanın en sık rastlanan sorun olduğunu, sık sık unutulması halinde koruma etkisinin yok olduğunu vurguluyor.

Geleneksel Yöntemler
Avrupa Tüp Bebek ve Kadın Sağlığı Merkezi Klinik Direktörü Op. Dr. Serhat Partalcı her 100 kişiden 40’ının herhangi bir yöntem kullanmayıp korunmadığını, 30’unun ise gebelik oluşturma risk oranı % 15 ile %20 arasında olan geleneksel yöntemleri tercih ettiğini belirtiyor. Partalcı, en çok kullanılan geleneksel yöntemlerin ilişkinin sonunda, erkeğin vajen yerine dışarıya boşalıp ilişkiyi tamamladığı “geri çekme yöntemi” ve yumurtlamanın olası zamanının 3 gün önce ve 3 gün sonrasında ilişki yapılmaması şeklinde uygulanan “takvim yöntemi” olduğuna dikkat çekiyor.

Ertesi gün ve ertesi sabah hapları, kürtaj korunma yöntemi değildir!
Ertesi gün ve ertesi sabah haplarının kesinlikle bir korunma yöntemi olmadığının altını çizen Partalcı, kürtajınsa ciddi bir operasyon olduğunu ve keyfi olarak kullanılmaması gerektiğinin altını çiziyor.