Kızlık zarı vajinanın 0.5-1 santimetre içinde bulunan bir genital organ parçasıdır. Bilinen görevi bebeklik ve çocukluk döneminde genital organları dış ortama karşı korumaktır.

Şeffaf bir yapıda değildir. Gerçek bir zar özelliği göstermez. Kızlık zarı vajinanın gelişmesi ile birlikte şekillenir.

Doğuma yakın yahut hemen sonrasındaki günlerde ortasında bir sarahat oluşur. Bu açıklık yahut delik vajinal salgıların ve adet kanının dışarı atılmasını sağlar. Çok nadiren bu delik doğuştan oluşmaz. Zar ilişki ve ilişki dışı bazı nedenlerle bozulabilir. Bozulduğu durumlarda kızlık zarı dikimi sağlıklı ve güvenli olarak yapılmaktadır.

Kızlık Zarı Nedir?
Kızlık zarı vajinal girişteki bir perdedir. Yapısı ve rengi ağız içi dokumuza benzer. 2-3 mm genişliğinde, halkasal tarzda bir oluşumdur. Gerçek bir zar özelliği göstermese de anatomik görünümü nedeni ile bu şekilde anlatılır.

Kızlık zarı elle, sürtünmeyle, parmakla ve ilişki dışı birçok nedenle bozulabilir. Pet varken baskılı sürtünme kızlık zarını zedeleyebilir. Kimi hanımda basit bozulabilirken kimi kadında daha geride yerleştiğinden daha zor bozulur.

İlk ilişki esnasında yapısının bozulmasına bağlı ufak bir kanama olur. Bu kanamaya istinaden kızlık zarı bakireliğin bir sembolü haline gelmiştir. Bazı cemiyet ve kültürlerde kızlık zarı kanaması bakirelik ile doğrudan ilişkilendirilmiştir.

Kızlık Zarı Dikimi Nasıl Yapılır?
Kızlık zarı dikimi cerrahi bir operasyondur. Kızlık zarı dikimi yaş sınırı 18’dir. Kişinin ağrı hissetmemesi için ona en uygun anestezi yöntemi tabip ile beraber seçilir. Lüzumlu hazırlıklar yapılıp genital bölge temizlendikten sonra kişinin üzeri steril örtü ile örtülür. Onarım lokal veya sedasyon anestezisi altında steril şartlarda uygulanır. Kızlık zarı dikimi için birey jinekolojik masaya uzanır. Operasyon bacaklar yanlara açık bir halde yapılır.

Lokal anestezide operasyon yeri iğne ile birkaç yerden uyuşturulur. İşlem sırasında kişinin bilinci açıktır. Sedasyon anestezide ise anestezi uzmanı damar yolundan verilen ilaçlar ile kişiyi uyutur. Birey işlemi anımsamaz. Sedasyon anestezi uygulaması çoğu zaman ağrı eşiği düşük bayanlarda ve kalıcı onarımda daha çok tercih edilir.

Kızlık zarı dikiminde kendiliğinden eriyebilen iplikler kullanılır. Bu ipliklerin avantajı işlem ondan sonra dikiş aldırmaya ihtiyaç duyulmamasıdır.

Kızlık zarı dikimi temelde 2 şekilde yapılır. Bunlar;

Kalıcı kızlık zarı dikimi,
Geçici kızlık zarı dikimi.
Geçici kızlık zarı dikimi kısa süre sonra ilişki esnasında kanama sağlanması için uygulanmaktadır. Teknik olarak vajinal girişe eriyebilen iplikler ile özel bir daraltma yapılır. İlişki esnasında daralmış olan kısım penis girişine bağlı açılarak kızlık kanaması meydana gelir. Kanama özellikleri normal kızlık zarı ile benzerdir.

Kalıcı kızlık zarı dikimi ise başlıca 2 teknik ile yapılır. Bunlar;

Fleb ile uzun vadeli kızlık zarı onarımı,
Mikro cerrahi yöntemle kenar birleştirme.
Fleb tekniği ile kızlık zarı onarımı vajinal girişte kafi boyut ve miktarda kalıntı parçalar olmadığı durumda yapılır. Bu teknikte vajinal iç duvar arkasından kaldırılan üçgen şeklindeki mukozal parçalar kenar kısımlarından birleştirilerek onarım yapılır. Kaldırılan bu parçaların taban kısmı vajinal duvara birleşik olduğundan beslenmesi bozulmaz. Dikilen kenar uçlarının iyileşmesi ile yenilenmiş halkasal bir kızlık zarı yapısı elde edilir.

Mikro cerrahi ile yapılan onarımda vajinanın girişinde yırtılmış kızlık zarına ilişkin kafi boyut ve sayıda parçalar vardır. Bu parçaların ölü doku olan kenar kısımları kesilerek sonrasında özel iplikler ile yan yana dikilir. Tıpkı fleb tekniğindeki şeklinde halkasal bir kızlık zarı şekli oluşturulur. Bu onarımın başarı şansı fleb tekniğine nazaran birazcık daha iyidir. Sadece her iki dikim yönteminde hekimin deneyimi en önemli faktördür.

Kızlık Zarı Diktirme Hazırlıkları

Kızlık zarı diktirme öncesi ferdin kliniğe rahat giyim ve pamuklu iç çamaşırı ile gelmesi önerilir. Genital bölgenin nemli kalmaması ve enfeksiyon riskini azaltmak için tüylerin bir gün önceden alınması uygun olacaktır.

Kızlık zarı onarımı Antalya ili dışından gelen hanımefendilere yapıldığında mümkünse işlemden sonraki gün gezi etmeleri önerilir. Ancak aynı gün seyahat edilmesinde bir sakınca bulunmaz. Sedasyon anestezisi alanların hususi çalgılarını ilk 24 saat kendileri sürmemeleri önerilir. Sedasyon anestezisi ilk 24 saat sersemlik ve dikkatte bozulmaya niçin olabilir.

Kızlık zarı dikimi, düğün zamanına göre uygulanacak ise yöntem değişecektir. Evlilik ve düğün planı yakın olanlarda geçici onarım, uzak olan kadınlara ise kalıcı onarım tercih edilir.

Kalıcı onarım düşünüldüğünde vajinal girişte yeterli boyut ve sayıda (minimum 3) kalıntı kızlık zarı dokusu varsa mikrocerrahi yöntemi ile dikim yapılır. Uygun büyüklükte ve sayıda kalıntı kızlık zarı parçası olmayanlarda ise fleb yöntemi ile kızlık zarı oluşturulur.

Kızlık Zarı Kontrolü
Kızlık zarı anatomik olarak vajinanın 0.5-1 santimetre girişinde bulunur. Bu yapının muayenesi görsel değerlendirme ile yapılır. Muayene jinekolojik masada yapılır. Bacakların yanlara açık olması ve iç dudakların aralanması ile kızlık zarı rahatça görülebilir. Kimi zaman muayene esnasında hafif ıkınmak kızlık zarını görsel olarak belirginleştirir.

Kızlık zarı denetimi ağrısız bir işlemdir. Muayene sırasında anestezi kullanmaya gerek kalmamıştır. Sadece kadında vajinismus hasatlığı var ise kliniğin derecesine bakılırsa muayene etmek zorlaşabilir. Kimi zaman de yapılamaz. Antalya’da kızlık zarı muayenesi 3-5 dakika devam eder.

Kızlık zarı kontrolünde jinekolog başlıca şu değerlendirmeleri yapar;

Kızlık zarı bütünlüğü,
Kızlık zarının çeşidi,
Kızlık zarı kenar özellikleri (doğal çentik olması),
Kızlık zarı zedelenmesi var ise yeri ve sayısı,
Kızlık zarı yırtığı yeri, sayısı ve derinliği,
Kızlık zarında lezyon varsa yeri ve özelliği.
Kızlık zarı kliniklerde muayene edilirken ultrason, MRG, veya BT kullanılmaz. Hatta trasvajinal ultrason kızlık zarına zarar verebilir. Gerekli görülmedikçe bakire bayanlarda onun yerine pelvik yahut alt batın ultrason yapılır.

Kızlık Zarı Kanaması nasıl Olur?
Kızlık zarı kılcal damar içeren ve ağız içi dokumuza benzeyen bir yapıdadır. İlişki esnasında kenar kısımlarındaki gerilme kuvvetine bağlı genellikle saat 5-7 hizaları arasından yırtılır. Yırtılmanın yeri ve derinliğine bağlı değişen derecelerde kanama meydana gelir.

Kızlık zarı kanamasının başlıca özellikleri şu şekildedir;

Kanama genellikle birkaç damla olur.
Kanama rengi pembe, kırmızı ya da beklemiş ise kahverengidir.
Yırtık vajinanın iç duvarına uzanıyor ise kanama miktarı artar.
Vajina içine olan kanamalar dışarıdan fark edilemeyebilir.
Vajina içinde beklemiş kan ertesi gün kahverengi şekilde vajinal salgılarla beraber atılabilir.
Kızlık zarı kalın ve etli ise kanama ve ağrı uzun sürebilir.
Esnek yapıda kızlık zarı olanlarda kanama olmaz.
Kızlık Zarı Dikimi Uzun Sürmez!
Kızlık zarı dikimi süresi hekimin tecrübesine bağlı olmakla birlikte genellikle 15- 30 dakika arasında değişmiş olur. Meydana getirilen hazırlıklar, anestezi uygulaması, onarım ve sonrasındaki dinlenme ile beraber toplam süre birkaç saati bulur.

Yöntemin tekniğine bakılırsa de işlem süreleri şu şekildedir;

Geçici kızlık zarı dikimi 15-20 dakika.
Kalıcı kızlık zarı dikimi 15-30 dakika.
İşlem öncesi hazırlıklar 15 dakika.
İşlem sonrası dinlenme ve bekleme 1-2 saat.
Lüzumlu öneriler ve taburculuk 5-10 dakika.
Kızlık Zarı Şekilleri ve Sınıflandırması
Kızlık zarı kanama özelliği açısından başlıca ikiye ayrılır.

Normal Kızlık Zarı

Normal kızlık zarının ise kendi içinde çok sayıda çeşidi bulunur. Bunlar;

  1. Yuvarlak kızlık zarı, halkasal (anüler) hymen: Kızlık zarı tipleri arasında %70-90 ile en sık oranda görülür. Kızlık zarı vajinal girişte halka şeklindedir. Ortasında yuvarlak ya da hafif elips olan bir deliği vardır. Bu deliğin en geniş çapı 2 santimetre üzerinde ise ilişki esnasında yırtılmama olasılığı fazladır. Bu duruma geçişe müsaade eden veya duhule müsait kızlık zarı denir.
  2. Hilal kızlık zarı, kresentrik hymen: Bu tip kızlık zarı yarımay kızlık zarı olarak da bilinir. En sık görülen ikinci tipteki kızlık zarıdır. Kızlık zarı hilal şeklinde olup üst dış kenarları yukarı kısımda daha incedir.
  3. Bölmeli, parçalı kızlık zarı, septalı hymen: Bölmeli kızlık zarında kızlık zarı özgür kenarından karşı uca uzanan bant seçiminda bir doku parçası vardır. Bu bant tarzı parça kızlık zarı deliğini 2 ye böler. Eğer kızlık zarı delikleri 1 cm’nin altında ise ilişkiye girememe sorunu yaşanabilir. Bu durumun tedavisi kızlık zarındaki bölmenin cerrahi olarak alınmasıdır.
  4. Yarı bölmeli kızlık zarı, subseptat hymen: Yarı bölmeli kızlık zarında kızlık zarı kenarında deliğe doğru sarkan küçük bir doku parçası bulunur. Bu doku parçası karşı uca uzanmadığı için çoğu zaman ilişki esnasında bir sorun yaratmaz.
  5. Dudaksı kızlık zarı, labial hymen: Kızlık zarı deliği görünümü dudağa benzer. Kısa çapı dar elips şeklindedir. Ender görülen bir kızlık zarı çeşididir. Kızlık zarı deliğinin kısa çapı çok dar ise ilişkiye girmede zorlanma şeklinde belirti verebilir.
  6. Kenar girintisi olan kızlık zarı, irregüler hymen: Kızlık zarı kenar yapısı girintili ve düzensizdir. Nadir görülen bu tip kızlık zarı kenar zedelenmesi ile karışabilir.
  7. Çok delikli kızlık zarı, kalburumsu hymen: Bu tip kızlık zarında tek bir delik bulunmaz. Kızlık zarı küçüklü büyüklü çok sayıda delik içerir. Bu yapı kızlık zarına elek görünümünü verir. Kızlık zarındaki delikler eğer çok küçük ise tane dönemlerinde kan ve salgılar dışarı tam olarak atılamaz. Bir kısmı içerde birikir. Bu vaziyet vajinal enfeksiyonlara zemin hazırlar. Ek olarak elek kızlık zarı olan kişiler ilişkiye girememe ile doktora başvurabilir. Tedavide kızlık zarının cerrahi olarak açılması vardır.
  8. Kızlık zarı deliğinin ufak olması, mikroperfore hymen: Kızlık zarı delik çapı 1 cm yahut altındadır. Dolayısı ile hem ilişkiye girmede sıkıntı bununla birlikte vajinal salgıların ve tane kanının atılmasında problemler yaşanabilir. Eğer bu gibi şikayetler varsa kızlık zarı deliği cerrahi yöntemlerle genişletilerek mesele giderilir.
  9. Saçaklı kızlık zarı, fimbrial hymen: Kızlık zarı saçaklı, püskül benzeri bir görünüme sahiptir. Saçaklı kızlık zarında yeterli delik açıklığı varsa çoğu zaman bir sorun yaşanmaz. Çok seyrek görülen bir kızlık zarı şeklidir.
  10. Etli, kalın kızlık zarı, cornozus hymen: Kızlık zarı kalınlığı 2-3 mm’nin üzerindedir. Yapısı sert ve rijittir. İlişkiye girmede zorlanma, kızlık zarı kanamasının fazla olması benzer biçimde sorunlara neden olabilir.

Geçici ve Kalıcı Kızlık Zarı Diktirme Farkları
Geçici kızlık zarı dikimi düğün yahut evliliğe 1 aydan kısa kalmış hanımefendilere son 7-10 gün içinde uygulanan bir işlemdir. Kalıcı kızlık zarı dikimi ise düğün ya da evliliğe aylar seneler kala uygulanabilir.
Geçici kızlık zarı dikiminde vajinal girişe eriyebilen ipliklerle bölgesel daraltma uygulanır. Kalıcı kızlık zarı dikiminde fleb veya mikro cerrahi teknikler ile kızlık zarı anatomik olarak yine oluşturulur.
Geçici onarımda genellikle bölgesel, kalıcı kızlık zarı dikiminde ise çoğu zaman sedasyon anestezisi uygulanır. Sadece her iki teknikte de her iki anestezi yöntemi uygulanabilir.
Geçici kızlık zarı dikimi 15-20 dakika kadar sürer. Kalıcı kızlık zarı dikimi 20-30 dakika kadar sürebilir.
Geçici onarımda ilişkiye kalan süre kısadır. O nedenle düğün öncesi denetim yapılmaz. Kalıcı onarımda ise evlilik ya da düğün seneler sonrasında olabileceğinden düğüne 1 hafta kala son kontrol yapılması önerilir.
Her iki yöntem de kızlık zarı kanaması benzer şekilde olmaktadır.
Elastik Kızlık Zarı Nedir?
İlk ilişkilerinde ve sonrakilerde kanaması olmayan bazı hanımefendilerin yapılan kızlık zarı kontrollerinde yırtılma ya da deformasyona uğramış olmadığı görülür. İlişki sırasında esneyip bütünlüğünü korumuş bu yapıya elastik kızlık zarı adı verilir. Elastiki kızlık zarında delik çapı 2 santimetre’ye yakın veya üzerindedir. Kızlık zarı ilişki sırasında esneyerek açılır. Bekaret kanaması olmayacaktır.

Elastiki Kızlık Zarı Dikilebilir Mi?
Elastik kızlık zarı olan bir kadın eğer bekaret kanaması sağlanmasını istiyor ise geçici onarımdakine benzer bir teknik ile kızlık zarı dikimi uygulanabilir. Bu şekilde esnek kızlık zarı olan kişilerde de kızlık zarı kanaması sağlamak mümkündür.

Kapalı Kızlık Zarı ve Tedavisi
Kızlık zarının kapalı olması nadir görülen ve önemli bir klinik durumdur. Kızlık zarı anne karnında vajinanın dış kısmındaki bir kabarıklıktan gelişir. Gelişimi sırasında doğuma yakın yahut derhal sonrasındaki günlerde ortasında bir sarahat kaynaklanır. Kapalı kızlık zarı olanlarda bu sarahat doğumsal nedenlerle gelişmemiştir. Dolayısı ile kızlık zarı deliği bulunmaz. Böyle bir durumda rahim içi sıvıları, vajinal salgılar, sıvılar ve tane kanı dışarı atılamaz.

Kapalı kızlık zarı olanlarda kan ve sıvılar vajina içinde birikir. Klinik ilerledikçe ve tedavi edilmezse adet günlerinde daha şiddetli olan karın ağrıları görülür. Vajinanın içi kan ve biriken salgılar ile dolar. İlerleyen dönemlerde geriye doğru kaçış ile rahim içi de bu şekilde kan ve sıvı ile dolacaktır. Kapalı kızlık zarının tedavisi içerde biriken kan ve sıvının boşaltılması ile yapılır. Bu fakatçla kızlık zarına birkaç yerden cerrahi insizyon açılarak içerde biriken salgı ve sıvılar boşaltılır.

Hangi Dikim Yöntemi Bana Uygun?
Kızlık zarı dikiminin hangi teknik ile uygulanacağı düğün süreına kalan süre ve meydana getirilen muayene sonucu belirlenir. Geçici onarım düğüne 1 aydan kısa süre var ise uygulanabilir. Kalıcı onarımda ise düğüne 1-2 aydan uzun bir süre bulunması istenir. Dolayısı ile kişiye en uygun yöntem doktorunuz ile beraber belirlenecektir.

Kızlık Zarı Onarımı Yaş Sınırı
Kzlık zarı dikimi yaş sınırı 18’dir. Üst yaş sınırı bulunmaz. 18 yaş altındaki hanımefendilere ebeveyn onayı ile bir tek kızlık zarı muayenesi yapılabilir. Bir bireyin kızlık zarı dikimi yaptırabilmesi için evli yahut bekar olması şartı aranmaz. Kimi zaman evli çiftler ilk gece fantezisi yaşamak için kızlık zarı dikimi isteyebilmektedir. Kişinin kürtaj olması, doğum ya da sezaryen olması kızlık zarı dikimine engel değildir.

Kızlık Zarı Tamiri tutar Mı?
Geçici kızlık zarı dikiminde operasyon sonrası 7-10 gün içinde ilişki olmalıdır. Eğer bu süre geçirilir ise dikişler eriyeceğinden kızlık zarı kanaması olmaz. Kalıcı kızlık zarı tamirinde ise durum değişiktir. Kalıcı onarım ile sonraki ilişki arasında kimi zaman aylar hatta yıllar vardır. Onarım yeri dış ortama açık vajinal giriş düzeyindedir. Dolayısı ile geçirilmiş vajinal enfeksiyonlar, çarpma, düşme benzer biçimde durumlar, ağır bacak spor ve egzersizleri, sauna, deniz ve havuz kaynaklı nedenler ve parmak girişi olan mastürbasyon dikilmiş kızlık zarının deformasyona uğramış olmasına ya da kısmen zedelenmesine yol açabilir. O nedenle kalıcı kızlık zarı onarımı meydana getirilen kişiler düğüne veya evlilik gününe yakın kontrole çağrılır. Meydana getirilen bu kontrolde kızlık zarının zaman içinde bu gibi durumlardan etkilenip etkilenmediğine bakılır. Lüzumlu görülürse deforme olmuş kısımlara küçük onarımlar yapılarak kesin kanama sağlanabilir.

Kızlık Zarı Diktirmenin ruhsal tesirleri
Genç kızlıkların çoğu kızlık zarı dikimi ameliyatını sadece bakirelik kanaması için istemez. Yeni beyaz bir sayfa açmak, yaşadıkları stres, kaygı, pişmanlık benzer biçimde duyguları bastırmak için kızlık zarı yenileme operasyonunu düşünmektedir. Kızlık zarı dikimi yaptıran hanımefendilerin çoğu psikolojik olarak rahatladıklarını belirtmektedir. Kızlık zarının yenilenmesi birey üzerinde de aynı etkiyi yaratabilmektedir. Özellikle yoğun depresyon ve pişmanlık duyan kişilerin operasyon sonrası rahatladıkları gözlemlenmiştir.

Kızlık Zarımın Dikildiği İlişkide Belli Olur Mu?
Bir kişiye kızlık zarı dikimi yapıldığı uzman bir hekimin yapacağı kızlık zarı muayenesi dışında anlaşılmaz. Antalya kızlık zarı dikimi ameliyat yeri dışarıdan bakmakla belli olmaz. Ya da ilişki sırasında partner tarafından anlaşılması imkansız.

Kızlık Zarı Dikimi adet Döneminde Önerilmez!
Tane döneminde kızlık zarı dikimi yapılması uygun değildir. Tane döneminde;

tane kanaması ile işleme bağlı kanama karışabilir.
Adet döneminde vajina duvarı önemli ve kanlanması artmıştır.
Tane döneminde dikişlerde açılma ihtimali daha fazladır.
Adet kanaması ile birlikte genital bölge temizliği zorlaşır.
Adet döneminde işlem yerinde genital bölge enfeksiyon riski bulunur.
Tüm bu nedenlere bağlı adet bitimi sonrasındaki gün kızlık zarı dikiminin yapılması en uygun olanıdır.

Kızlık Zarı Dikimi Sonrası Kurallar ve Öneriler
Kızlık zarı onarımının başarısı Antalya’da hekimin iyi bir dikim yapması yanında işlem sonrası temizlik ve önerilere uyulmasına bağlıdır. Kanama sağlanması açısından kural ve önerilere uyulması dikim kadar önemlidir. Bu öneri ve kurallar şunlardır;

Genital bölgenin temiz tutulmalı,
Genital bölge nemli kalmamalı,
Pamuklu iç çamaşırı ve bol giysiler tercih edilmeli,
tuvalet temizliği önden arkaya yapılmalı,
Kanama ve şişlik kontrolü yapılmalı,
Kızarıklık, şişlik, kaşıntı ve akıntı yönünden dikkatli olunmalı,
2 ay küvet, sauna, deniz ve havuz kullanılmamalı,
2 ay ağır bacak egzersizleri ve sporlarından kaçınılmalı,
güçlü öksürüp ıkınılmamalı,
Ağır yük kaldırılmamalı,
Proteinden varlıklı ve lifli gıdalar tüketilmeli.
Kızlık Zarı Dikimi Sonrası tuvalet Temizliği
Kızlık zarı onarımı sonrası wc temizliği anal bölgedeki bakterilerin genital bölgeye yetişmesinı engellemek için önden arkaya doğru ılık su ile yapılır. Wc temizliği sonrası genital bölge nazik ve güzel bir halde kurulanmalıdır. Genital bölgenin nemli bırakılması bakterilerin çoğalmasını kolaylaştırarak genital enfeksiyonlara zemin hazırlar.

Kızlık Zarı Dikimi Sonrası uçak ve Araç Yolculuğu
Antalya kızlık zarı dikimi sonrası seyahate çıkmada sakınca bulunmaz. Uzun yolculuklarda 2 saate bir mola verilip dinlenilmelidir. Sedasyon anestezi alan kişilerin dikkat azalması nedeni ile ilk 24 saat şahsi araç kullanmamaları istenir. Seyahat sırasında kesinlikle kanama ve şişlik kontrolü yapılmalıdır. Süresinde pet değişimine özen gösterilmelidir.

Kızlık Zarı Dikimi ve İlk İlişki
Geçici kızlık zarı yenileme sonrası ilk ilişki 7-10 gün içinde, kalıcı kızlık zarı yenileme sonrası ilk ilişki 2-3 ay sonrasındaki istenilen bir gün olabilir. İlk ilişkide mutlak kanama sağlanması için kalıcı onarım yapmış olduran kişilerin düğüne 1 hafta kala kontrole gelmesi istenir. Önerilere uyulması ve son denetimin yapılması durumunda %100 kanama sağlanacaktır.

Kızlık Zarı Dikimi Kanaması iyi mi Olur?
Kızlık zarı dikimi kanaması bekaret kanaması ile benzer özellik gösterir. Kızlık zarı dikimi kanaması miktar olarak genellikle birkaç damladır. Rengi pembe, kırmızı yahut içerde beklemiş ise kahverengi olabilir. Kanamanın fazla olması ve uzun sürmesi durumunda hekim denetimi gerekir. Yenilenmiş kızlık zarındaki yırtık vajinal duvara uzanır ise kanama fazla olabilir.

Kızlık Zarı Dikimi Sonrası Havuz ve Deniz
Kızlık zarı dikimi sonrası sauna, küvet, havuz ve deniz kullanımı ilk 2 ay önerilmez. Sauna yüksek ısı ve nem içeren bir ortamdır. Eken dönemde vajinal girişte rutubet ve ısıya bağlı dikişlerde atma ve açılma olabilir. Benzer şekilde küvet kullanımı da aynı etkiye haizdir. Havuz kullanımında ise rutubet ve ıslaklığa ek olarak havuzdaki kimyasallara maruz kalmak doku iyileşme yerini bozabilir. Denizde ise yüksek miktarda tuz vardır. Tuz dikişlerin olduğu kısımlarda hücre içi su miktarını bozarak açılma ve deformasyona niçin olabilir.

Kızlık Zarı bozulma sebepleri nelerdir?
Kızlık zarı ilişki yanında, mastürbasyon, düşme, çarpma ve kaza sonucu bozulabilir. Vajinal girişe alınan her darbe yahut temas kızlık zarında bozulmaya neden olabilir. Mastürbasyon sırasında parmak girişi olması, sürtünme ile olan ilişkilerde tam olmayan penis girişleri kızlık zarına zarar verebilir. Kızlık zarındaki hasar kimi süre hafifçe derecede önemli olabilirken kimi süre tam deformasyona uğramış meydana gelebilir.

Kızlık Zarının Ne zaman bozulduğu Anlaşılabilir Mi?
Kızlık zarının ne zaman bozulmuş olduğu muayene ile anlaşılamaz. Yalnız 1 hafta içinde bozuldu ise bu belirlenebilir. Onun dışındaki dönemlerde olan yırtılma ya da bozulmaların süresi muayene ile belirlenemez.

Kızlık Zarının iyi mi bozulduğu Anlaşılabilir Mi?
Kızlık zarının iyi mi, kim tarafınca veya ne şekilde bozulmuş olduğu kızlık zarı muayenesi ile anlaşılması imkansız.

Sürtünme İle Kızlık Zarı Bozulur Mu?
Kızlık zarı sürtünme ile olan ilişkilerde bozulabilir. Bu soru kızlar tarafından en çok merak edilen konular arasındadır. Kızların bir kısmı kızlık zarlarının zarar görmemesi için partneri ile sürtünme sonucu ilişki yaşar. Sadece alınan haz ve kontrolsüz sürtünme glans penisin arada kısmen içeri girmesine yol açabilir. Bu da kızlık zarının yırtılması için yeterlidir.

Sürtünme ile hamile kalınır mı?
Sürtünme ile olan ilişkilerde gebe kalma mümkünlüğü vardır. Partnerin sürtünme esnasında vajinal girişe boşalması içeri meni kaçışına yol açarak hamilelik oluşturabilir. Böyle bir durumda kızlık zarı bozulmadan hamile kalmak mümkündür.

Kızlık Zarı Dikimi Sonrası Adetim Bozulur Mu?
Kızlık zarı dikimi yapmış olduran kişilerin stres düzeyleri yaşadıkları olaylar ve ruhsal durumlarına bağlı çoğu zaman yüksektir. Yoğun stres kadınlarda hormonal dengeyi bozar. Bu da adet düzenlerine yansıyabilir. Sadece kızlık zarı dikiminin tane üzerine direkt bir tesiri bulunmaz.