10 Aralık 2014

Kişiye özel burun estetiği

ile admin

BURUN estetiği giderek daha ayrıntılı hale geliyor ve ayrıntıların başarılı şekilde gerçekleştirilmesi, bütünde oldukça iyi sonuçlar elde edilmesine neden oluyor. Estetik Cerrah Prof. Dr. Ahmet Karacalar, “Güzel bir burun, yüzün merkezinde olduğu için, yüze çok olumlu etkide bulunuyor ve bütün yapılar ile ilişki içinde oluyor” diyor. Karacalar’a göre tek başına iyi nefes almanın bile güzelleştirici ve yaşlanmayı geciktirici etkisi bulunuyor.

YÜZLE UYUMLU BURUN
Günümüzde burun estetiği kavramı, gelişen teknoloji ve tecrübe birikimi ile önemli değişiklikler gösteriyor. Geçmişin tek tip ve yapıldığı her şekilde belli olan yüzle uyumsuz burunları yerine, yüzle uyumlu, özgün ve daha kişisel burunlar ön plana çıkıyor. Artık “Burnumda biraz kusur kalsın ve sadece beğenmediğim birkaç nokta düzelsin” şeklinde isteklerde bulunan hastalarla daha sık karşılaşılıyor.

TAMPONA SON
Gelişen teknoloji değişmez sanılan uygulamaları da sonlandırıyor. Prof. Dr. Ahmet Karacalar, buna örnek olarak burun tamponunun bir zamanlar estetik cerrahinin olmazsa olmazlarından olduğunu, şimdi ise neredeyse kullanmayı bıraktıklarını belirtiyor. Bunun nedeninin burnu zayıflatan kıkırdak çıkarma işlemlerinin, yerini burnun desteğini koruyan ve kıkırdağı şekillendiren işlemlerin alması olduğuna dikkat çekiliyor.

İKONOPLASTİK BURUN
Prof. Dr. Ahmet Karacalar, farklı yöntemlerin sentezinden oluşan yaklaşımını, “ikonoplastik burun estetiği” olarak adlandırıyor. Burada yapılan uygulama, burna bilimsel ve sanatsal yaklaşımda bulunulması anlamına geliyor. “Bilimsellik olmadan estetik ve tıp olmuyor” diyen Karacalar’a göre estetikte bilimin bittiği ya da dolduramadığı yerlerde devreye sanatın girmesi gerekiyor. “İkonoplastik burun estetiği”nin ilk adımının “analiz” olduğu belirtiliyor. Bu adımda kişinin oranlarının belirlenmesi, altın oranlar, profil analizi, burnun açıları ve ayrıntıları araştırılıp sorun eksiksiz şekilde ortaya konuyor. İkinci adımın “tasarım” olduğu belirtiliyor. Bu adımda photoshop ile yaklaşık 10 farklı tasarım ve kişinin burun ve yüz heykeli yapılıyor. Üçüncü adıma “medikal analiz” adı veriliyor. Bu aşamada hastanın burun içi ve genel sağlık muayenesi gerçekleştiriliyor. Dördüncü adımda sırayı operasyon alıyor.

Prof. Dr. Ahmet Karacalar, bu adımda “yapıştırma tekniği” ile burun içi zarları koruyucu teknik kullanıyor.

CEYDA ERENOĞLU- GAZETE HABERTURK