10 Aralık 2014

Kısırlıkta doğru bilinen yanlışlar

ile admin

Anadolu Sağlık Merkezi’nden Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Aydın Arıcı, kısırlığa yol açan nedenleri ve konuyla ilgili doğru bilinen yanlışları anlattı.

Mahalle baskısı bitmiyor…

Okul bitiyor “iş ne oldu?” soruları geliyor, iş bulunuyor düzene geçiliyor “evlilik ne zaman?” soruları başlıyor bu kez. Hadi evlenmeye karar verdik diyelim bu kez meşhur soru geliyor “eee bebek ne zaman?”

Bu sorular bitmiyor, sonu gelmiyor.

Her ailenin hayalinde sahip oldukları bu güzel ilişkiyi bir bebekle taçlandırma duygusu zaten doğal olarak oluyor. Özellikle kadınlar dünyaya annelik içgüdüsü ile geliyorlar çoğu zaman. 2,5 yaşındaki kızım bebeklerine o kadar iyi bakıyor ki insan bu tarz davranışları görünce zaten bunun öğretilemez bir durum olduğunu, biz kadınların iki göğsünün arasına “anne yüreği” denen şeyin sıkıştırılmış paketlenmiş halde dünyaya geldiğimizi bir kez daha anlıyor.

Tabii ki hayat her zaman güllük gülistanlık olmuyor. Bazı durumlar var ki cidden o durumları yaşayan kadınların hayatları bir süre kâbusa dönüyor. Bebek sahibi olmak isteyen, olmayan, onlarca kez deneyen, yaptıkları düşüklerle psikolojileri bozulan kadınlar tanıyorum. Tüm o süreçte bazıları ağlayarak yazıyor, yazdıkları inanın kitap olur film olur halde yaşanıyor.

Büyük şehirlerde yaşayan kadınlar için bir nebze daha anlaşılır bir durum kısırlık ancak doğu illerinde güneydoğu köylerinde Anadolu da yaşananlar daha ağır oluyor. Çocuk sahibi olmamayı kadının lanetine bağlayan bakış açılarından tutun da kısırlık baba adayında bile olsa kabul etmeyen aileler biliyorum. O zavallı anne adayına resmen işkence eden, hayatı dar eden aileler. Ve gizli gizli İstanbul’a gelip tüp bebek tedavisi, kısırlık tedavisi olan aileler.

3 çocuk annesi ve anneliğin duygusal olarak en yoğun hallerini yaşayan ve bana “kimsin sen?” dediklerinde ilk yanıt olarak “anneyim” diyerek hayatının odak noktasına çocuklarını koymuş bir anne olarak bugünlerde aldığımız bu konuda birçok mektup ve soru sonrasında belki bir nebze yardımcı olabilirim diyerek Tüp Bebek konusunda kendi merak ettiklerimi soracağım sizler için ülkemizin en değerli uzmanlarına.

Ağlayarak mektup yazan yaşadıklarını anlatan sevgili okurlarım öncelikle sizler için olmak üzere yeni gelen yılın isteyen herkese bebek getirmesini diliyorum.

Prof. Dr. Aydın Arıcı ile başladım. Gelecek hafta devam ediyor olacağım;

Kadınlarda kısırlığa yol açan yapısal bozukluklar nelerdir?

Kadınlarda kısırlığa yol açacak yapısal bozukluklar daha çok tüplerin tıkanmasına bağlı olarak görülür. Hepimizin bildiği gibi döllenme olayı kadının tüplerinde gerçekleşir. Yumurta ve spermler bu tüplerde karşılaşır ve döllenirler. Tüpler, daha çok enfeksiyona bağlı nedenlerden ötürü tıkanır. Bunun yanı sıra sancılı adet görmeyle birlikte görülen bazı rahatsızlıklar da tüplerin tıkanmasına neden olabilir. Bu nedenle kısır olduğundan şüphelenilen bir kadından öncelikle rahim filmi istenir. Bu, aslında tüplerin filmidir. Tüplerin tıkalı olup olmadığını bu filmle anlarız.

Hangi enfeksiyonlar tüplerin tıkanmasına neden olur?

Bunların bir kısmı bel soğukluğu ve klamidya gibi cinsel ilişkiyle bulaşan enfeksiyonlardır. Farklı enfeksiyonlar da tüplerin tıkanmasına yol açabilir. Tüberküloz bile tüplerde tıkanmaya neden olabilir.