Kanserde aşı tedavisi

Kanserde aşı tedavisi

3 Ocak 2017 0 Yazar: admin

Muğla Yücelen Onkoloji Merkezi hekimlerinden Tıbbı Onkoloji Uzmanı Doç. Dr. H.İbrahim Petekkaya, immunoterapi (kanser aşıları) yöntemi hakkında bilgi verdi.

Doç. Dr. Petekkaya, hastaların bağışıklık sistemini güçlendiren ‘immünoterapiaşı’ uygulaması sayesinde kemoterapi ve radyoterapi gibi diğer mevcut tedavi yöntemlerine nazaran daha yüz güldürücü sonuçlar alınmaya başlandığını söyledi.

İmmunoterapi-aşının 2012 yılından sonra kanser tedavisinde çığır açan ve savunma sistemini aktifleşten ilaçlara verilen isim olduğunu belirten Petekkaya, “Amerikan ‘Science’ dergisi 2013 yılının en önemli 10 gelişmesi arasında İmmunoterapi’yi 1’nci sıraya aldı. İmmünoterapi- aşılar kemoterapiden, akıllı ilaçlardan daha etkili ve uygulaması kolay” diye konuştu. başarısını ka nıtladı İmmünoterapi-aşıların kanseri değil, hastanın vücudunu hedef aldığını, bağışıklık sistemini tümöre karşı uyardığını ve yok etmesini sağladığını anlatan Petekkaya, şöyle devam etti; 
“İnsanlığın son 5 yıl içinde katettiği teknolojik gelişmeler, biyogenetik alanında çığır açıcı gelişmelerle immünoterapi- aşılar gündeme gelmiştir. Hastalar üzerinde klinik araştırmalar yapılarak immünoterapi-aşıların özellikle ileri evrelerdeki kanser türlerinde kemoterapi, radyoterapi ve hedefleyici tedavilerden çok daha başarılı olabildiği kanıtlandı. Immün sisteminin aşırı ve kontrolsüz çalışmasında ne yazık ki çeşitli organlarda hasar oluşanilir. Yetersiz çalışmasında ise infeksiyonlar başta olmak üzere kansere yatkınlığa varan olumsuz durumlar ortaya çıkabilir.”