22 Ocak 2016

Kamunun yeniden yapılandırılmasına kaynak

ile admin

ZEYNEP AKYIL – Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, kamunun yeniden yapılanmasına kaynak bulmaya devam ettiklerini belirterek, bu kapsamda Dünya Bankası kaynaklı kredilerle de bazı kamu hizmetlerini daha etkin ve verimli hale getirdiklerini söyledi.

Şimşek, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kamunun yeniden yapılanmasına önem verdiklerini, bu amaçla sağlanan dış kaynakların etkin ve yerinde kullanıldığını ifade etti.

Söz konusu kaynakların kamuda vatandaş memnuniyetini artırmada önemli rol üstlendiğini vurgulayan Şimşek, bu çerçevede Çevre ve Şehircilik Bakanlığının çabası ile tapu ve kadastro işlemlerinin modernizasyonu için Dünya Bankasından 81 milyon avroluk ek finansman sağlandığını bildirdi.

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından uygulanan “Tapu ve Kadastro Modernizasyon Projesi”nin (TKMP) finansmanı amacıyla 9 Haziran 2008 tarihinde Dünya Bankasından 135 milyon avro tutarında kredi sağlandığını hatırlatan Şimşek, proje ile tapu ve kadastro bilgilerinin güncellenmesi, e-Devlet faaliyetleri ile entegrasyonu, kadastro dairelerinin vatandaşlık hizmetlerinin geliştirilmesi, gayrimenkul değerleme alanında çalışmalar yapılması, insan kaynaklarının geliştirilmesinin amaçlandığını kaydetti. Bu hedeflerin başarıyla gerçekleştirilmesinin ardından Dünya Bankasından proje için 81 milyon avro tutarında ek finansman sağlandığına işaret eden Şimşek, ek finansmanın mevcut modernizasyon projesinin devamı niteliğinde olduğunu belirtti.

Şimşek, 5 yılı geri ödemesiz toplam 10,5 yıl vadeli sağlanan 81 milyon avroluk ek finansman ile projenin 2016-2020 yılları arasında devam ettirilmesinin sağlanacağını ifade ederek, modernizasyon ile bu alanda kayıtdışılıkla mücadelede önemli bir aşama kaydedilmiş olacağını söyledi.

– İşlem süreleri kısalacak, vatandaş memnuniyeti artacak

Kadastro haritalarının sayısal kadastro ve tapu bilgilerini destekleyecek şekilde yenilenmesi ve güncellenmesi ile sayısal tapu ve kadastro bilgilerinin kamu ve özel sektör kuruluşlarının hizmetine sunulmasının, tapu ve kadastro hizmetlerinin etkinliğini ve verimliliğini artırdığına işaret eden Şimşek, şöyle devam etti:

“Sağlanan ek finansman ile tapu ve kadastro alanında hizmet alan özel sektör temsilcilerinin, kamu kurumlarının ve vatandaşlarımızın işlem süreleri kısalacak, verilecek hizmetin kalitesi artırılacaktır. Bu hedefle, etkin ve yaygın e-Devlet uygulamaları kapsamında tapu ve kadastro hizmetlerinin kalitesi, verimliliği artacak, daha geniş kullanıcı kitlesine kısa sürede hizmet verilecektir. Ayrıca parsellerinin yerlerinin doğru gösterilmesi, gayrimenkul davalarıyla ilgili olarak mahkemelere verilen hizmetlerde vatandaş memnuniyetinin artırılması, imar ve tarımsal faaliyetlerde daha etkin destek verilmesi sağlanacaktır.”

– Kamuda yeniden yapılanma için kaynak bulmaya devam

Projeye ilişkin olarak ayrıca özel sektörde iş olanakları yaratılmasının planlandığına dikkati çeken Şimşek, bu kapsamda 5 bini teknik personel olmak üzere toplam 10 bin kişiye istihdam yaratılmasının hedeflendiğini bildirdi.

Şimşek, “Kamunun yeniden yapılanmasına kaynak bulmaya devam ediyoruz. Dünya Bankası kaynaklı krediler ile de bunun gibi bazı kamu hizmetlerini daha etkin ve verimli hale getiriyoruz” dedi.

Başbakan Yardımcısı Şimşek, Dünya Bankası kredileriyle kamuda altyapı çalışmalarına destek verilen diğer önemli projeleri de “TEİAŞ’ın Yenilenebilir Enerji Altyapısı Projesi, BOTAŞ Tuz Gölü Doğalgaz Yer Altı Depolama Projesi , İstanbul’un olası depreme karşı altyapı güçlendirme çalışmaları, sağlıkta dönüşüm çalışmaları” olarak sıraladı.