10 Aralık 2014

Kalp yaşınızın genç kalması için aşık olun!

ile admin

Kalp yaşınızın da beden yaşınızla paralel ilerlemesini istiyorsanız, nasıl bir hayat sürdüğünüze dikkat etmeniz şart! Kalbinizi genç tutmak için sağlıklı beslenme, düzenli spor yapma, stresten uzak durmanın yanı sıra aşık olmayı da ihmal etmeyin!

İnsanların iki türlü yaşı vardır; biri takvim, diğeri de damar yaşıdır. Yeni doğmuş bebeğin hem takvim, hem de damar yaşı 0’dır. Ancak bunlar, yıllar içinde birlikte ilerlemez. Türkiye’nin en ünlü kalp cerrahlarından Prof. Dr. Bingür Sönmez, kalp yaşı konusunda bulduğu formülleri GÜNAYDIN’a anlattı…

SİGARA İÇİYORSANIZ 15 YIL DAHA YAŞLISINIZ!
Sigara içen kişiler, takvim yaşından 15 yaş daha yaşlı olurlar. Çünkü sigara, kalp damar yaşını 15 yıl ilerletmektedir. Yani sigara tiryakilerinde damar yaşı, 15 yıl önden gider. 20 yıl günde bir paket sigara içen bir insanın ömrünün, 5-10 yıl daha kısa olduğu bilinmektedir.

YANLIŞ BESLENME KALBİ 30 YIL İLERİ GÖTÜRÜR
Yanlış beslenme de kalbi yaşlandıran en önemli risk faktörlerinden biridir. Sağlıksız beslenme, kalp ve damar yaşını 30 yıl ileri götürür. Amerikan Kalp Derneği’nin yaptığı bir araştırmada; 10-15 yaşındaki obez çocukların damar yaşının 45 olduğu saptanmıştır.

8 YAŞINDAKİ ÇOCUKLARIN KALBİ 38 YAŞINDA!
Çocuklukta alınan kilolar ileri yaşlarda çok zor verilebilir. Çocuklukta başlayan damar sertliği, orta yaşta başlayan damar sertliğinin hızından çok daha farklı seyreder. 7-8 yaşlarındaki bir obez çocuğun kalp ve damar yaşı, takvim yaşının üzerine 30 yıl eklenerek hesaplanır. Bu durumda, 8 yaşındaki bir çocuğun kalp yaşı 38’dir. Çünkü obezite nedeniyle damar cidarında, damar sertliğinin başlangıcı olan yağlanma plakları başlayabilir.

İLK 1 YAŞTA ÖZEL MAMA KULLANILMAMALI
İlk 1 yaş içerisinde çocukların anne sütü ile beslenmesi çok önemlidir. Bu dönemde, çocukların ileride obezite sorunu yaşamasına neden olan özel mamalar, kesinlikle kullanılmamalıdır. 2 ile 6-7 yaş arasındaki çocuklara da iyi bir beslenme ve spor alışkanlığı kazandırılmalıdır. Çocuklar sadece oyun oynamakla yetinmemeli, spor da yapmalıdır. 7-15 yaş arası çocukların, fast food’tan kesinlikle uzak tutulması gerekir. Çocuklara 10 yaşından itibaren sağlıklı beslenme alışkanlığı kazandırılmalı, fast food’un zararları öğretilmelidir. Çocukluk çağından itibaren sağlıklı ve dengeli beslenen kişiler, yine genç yaşlardan itibaren spor yaparak hayatını devam ettirdiğinde, 80 yaşında bile golf oynayabilir. Ancak aynı yaştaki başka bir kişi, yaşam kalitesini düşüren her türlü olumsuz etmen nedeniyle tekerlekli sandalyeye bağlı kalabilir.

SINAV STRESİ KALPTEN BEŞ YIL GÖTÜRÜYOR
Gençlerin üzerine yüklenen ağır sınav stresi, kalp yaşını olumsuz etkiliyor. 12-13 yaşındaki bir çocuk, üç yıl yarış atı gibi koşturuluyor, sürekli sınavlara hazırlanıyor. Her sınav dönemi çocukların damar yaşına beş yıl ekliyor. 18 yaşına gelmiş ve en az iki sınav geçirmiş olan bir gencin kalp yaşı, üzerine eklenen ortalama yedi yıl ile birlikte en az 25 oluyor.