3 Temmuz 2021

Kadınlarda Cinsel İsteksizlik Nedenleri

ile admin

Kadınlarda cinsel isteksizlik sebepleri çok geniş bir alanda karşımıza çıkar. Diğer adıyla cinsel soğukluk olarak malum cinsel isteksizlik hanımların belirli dönemlerde yaşadığı problemler arasında yer alır. Gerek cinselliğe gerekse de partnerine karşı soğuk bir tavır sergileyen kadınlar, bunu isteyerek yapmadıkları benzer biçimde çözüm konusunda da pek çok defa istenen sonuçları elde etmekte zorlanmaktadır. Çünkü cinsel isteksizlik yaşanması, kadınların partnerleri olan ilişkilerini de önemli ölçüde zarar verir ve bunun yanında özellikle evli olan kadınlar için bu isteksizlik ciddi problemlerin ortaya çıkmasına niçin olur. Cinsel isteksizlik nedenleri için genel olarak ruhsal problemleri göstermek mümkündür. Sadece psikolojik etkenler dışında da kadınları cinsel ilişkiden uzak tutan bazı nedenler vardır.

Psikolojik nedenler öne çıktığında öncelikle sorunun tam olarak neden kaynaklandığını bulmak kısaca, sorunun kaynağına inmek gerekir. Bu şekilde cinsel isteksizlik mevzusunda başarılı tedaviler geçirmek ve istenen neticelar ulaşmak mümkündür. Ek olarak cinsel isteksizlik oluşan hanımlarda erken tedavi de sosyal yaşam ve partner ilişkisi açısından oldukça önemli bir konumda yer alır.

Cinsel İsteksizlik Nedir?

Cinsel isteksizlik , hem hanımların aynı zamanda erkeklerin çeşitli nedenlere bağlı olarak ihtarlmasının engellenmesi ve cinselliğe karşı soğukluk oluşması olarak tanınabilir. Kadınlarda sıkça görülen bu durum, genellikle ilişkilerde ve çitlerin evlilik yaşamlarında istenmedik neticeların ortaya çıkmasına niçin olur. Bunun yanında yaşam kalitesini de önemli ölçüde etkileyen cinsel soğukluk, agresif ve sinirli bir yapı kazanılmasında etkilidir. Her insan için özel bir arzu olan cinsel dürtü, belirli zamanlarda ön plana çıkar ve insanoğlu için özel bir aktivite olma özelliğini taşır. Bundan dolayı her hanım da yaşamının belirli dönemlerinde cinsel ilişki yaşamak ister.

Kadınlarda Cinsel İsteksizlik Nedenleri Nelerdir?

Cinsel isteksizlik aslında birçok nedene bağlı olarak ortaya çıkmış olabilir. Sadece en sık karşılaşılan nedenler arasında psikolojik nedenler yer alır. Psikolojik nedenler içinde ise kaygı ve korkudan tutun da partnere olan güvene kadar birçok konu yer alır. Genel olarak kadınlarda cinsel isteksizliğin nedenleri aşağıdaki şeklinde sıralanabilir;

Cinsel ilişkide tehlike ve endişe partnere olan itimat ve şüphe
Aldatılma ve aldatıldığını düşünme
Cinsel ilişki anında yaşanabilecek acı korkusu
Eşler arasındaki cinsel uyumsuzluk
Hamile kalma korkusu
Doğum denetimi amacı ile kullanılan hormonel ilaçlar
Emzirme dönemindeki oluşan annelik duygusu
Halsizlik ve yorgunluk halleri
sosyal hayatın içinde ve iş yaşamında yaşanmış olan olumsuzluklar
Çeşitli hastalıklar sebebi ile kullanılan ilaçlar
Mutsuz evlilik

Cinsel isteksizliğin nedenleri çoğu zaman yukarıda şeklinde sıralanabilir ve her niçin evlilik hayatının negatif etkilenmesine niçin olur. Bu yüzden cinsel dilek azlığı durumlarının en kısa sürede tedavi edilmesi ve hastanın eski haline gelmesi gerekir. Aksi taktirde gerek evlilikler gerekse de ilişkiler büyük bir çıkmazın içine girebilir.

Erkeklerde Cinsel İsteksizlik

Erkeklerde cinsel isteksizlik hanıma nazaran her zaman daha fazlaymış benzer biçimde algılanmasına rağmen bu kanı yanlıştır. Erkeklerde cinsel isteksizlik azalma sebeplerinin altında yaşla birlikte erkeğin birlikte farklı fiziksel hastalıkların ortaya çıkması adamın kendisini yetersiz görmesi güvensizlik yaşaması şeklinde nedenler yer almaktadır. Ek olarak fiziksel olarak yaşanan sertleşme yada erken boşalma sorunları erkekte cinsel ilişkiden kaçınma çoklu performans anksiyetesine neden olabiliyor. Erkeklerde cinsel isteksizliğin nedeni görülen bir diğer unsur ise partner memnuniyetsizliği ve erken boşalmadır. Eğer partner tarafınca memnuniyetsizlik ifade ediliyorsa erkekte ikincil olarak bir kaçınma ve aşırı stres durumu oluşuyor.

Kadınlarda Cinsel İsteksizlik Yöntemleri

Bakıldığında seks tüm canlılar için temel dürtüler içinde yer alır. Üremenin gerçekleşmesi adına seks önemli bir konumda yer aldığı şeklinde çiftlerin arasındaki denge ve uyum için de gerekli bir aktivitedir. Bunun yanında cinsel soğukluk hanımlarda ruh sağlığını da olumsuz etkiler. Tabi ruh sağlığının bozulması öncelikle hastanın en yakınındakiler için negatif neticeler doğurur. Aile bireyleri başta olmak üzere hastanın eşi veya partneri de bu durumdan negatif etkilenir. Bu tür sorunların yaşanmaması için bir an önce yapılması ihtiyaç duyulan cinsel isteksizliğe neden olan nedenlerin ortadan kaldırılmasıdır. Cinsel isteksizliğin ortadan kalkması uygulanacak doğru tedavi süreçleri ile mümkündür.

Her şeyden önce bilinmesi gerekir ki cinsel dilek azlığı her anlamda tedavi edilebilen bir sorundur. Burada dikkat edilmesi gereken oluşan cinsel isteksizliğin hangi evrede bulunduğunu tespit etmek , iyi mi başladığını doğru idrak etmek ve nedenlerini ortaya çıkarmaktır. Ek olarak cinsel isteksizliğin tedavisinde her eş birbirine daha anlayışlı davranmalı ve bu süreçte sabırlı olmalıdır. Cinsel isteksizliğin tedavisinde amacın bununla birlikte partnerler arasındaki problemleri çözmek ve iletişim problemlerinin üstesinden gelmek olduğu unutulmamalıdır. Özellikle evli hanımların tedavi öncesinde eşleri ile bu durumu paylaşması tedavi sürecinde mesele yaşanmaması adına önemli bir konumda yer alır.

Kadınlarda cinsel isteğin azalmasının nedenleri psikolojik olabileceği benzer biçimde farklı nedenlere bağlı olarak da ortaya çıkabilir. Psikolojik nedenlerin öne çıkardığı cinsel isteksizliklerde ferdin durumuna nazaran cinsel terapiden bedensel egzersizlere kadar çeşitli tedavi yöntemleri uygulanır. Bunun yanında eşler için aile terapileri de yapışabilir. Bu terapilerde cinsellik konusunda yaşanmış olan asıl probleminin ne olduğu tespit edilmeye çalışılır ve bunların üstesinden iyi mi gelinmesi gerektiği kişiye aktarılır. Tabi burada kadının partnerine yahut eşine de bazı görevler düşer. Bunlar da aynı şekilde hanımın eşi ve partneri ile paylaşılır ve tedavi süreci başlamış olur.

öteki taraftan cinsel soğukluğun anatomik ve hormonel problemler ya da kalp, tansiyon ve prostat hastalıkları yanında fazla kilolar ve nörolojik sorunlar sonucunda ortaya çıkmasında ise kişiye ilaç tedavisi uygulanır. Tedavi sürecinde uzman hekim tarafınca önerilen ilaçlar kullanılır ve gerekiyorsa farklı tedavi yöntemlerine de başvurulur.

Cinsel İsteksizliğin Türleri

İki farklı cinsel isteksizlik türü vardır. Bunlardan biri primer diğeri ise sekonder cinsel isteksizlik olarak karşımıza çıkar. Her ikisi de seks konusunda aynı duyguların hissedilmesine neden olmasına karşın, farklı dönemlerde gerçekleşir.

Primer Cinsel İsteksizlik

Kadınların erişkinlik dönemlerinde ortaya çıkan bir durumdur ve hisseline duygular cinselliğe karşı ön yargı oluşturur.

Sekonder Cinsel İsteksizlik

Herhangi bir şekilde sex problemi olmayan kadında çeşitli nedenlere bağlı olarak cinsel soğukluk oluşmasıdır. Bu vaziyet kadının yaşamının herhangi bir evresinde ortaya çıkabilir ve sorunsuz bir şekilde cinsel ilişki yaşarken aniden her şeyin alt üst olmasına enden olabilir. Beklenmedik bir dönemde oluşmasında çevresel etkilerin katkısı büyüktür. Örneğin iş yaşamındaki yoğun stres ve yorgunluk hali hanımda bu şekilde bir durumu meydana getirebilir.

Sadece her iki türdeki görülen cinsel arzu azlığı için tedavi mümkündür. Gerek ruhsal gerekse de fizyolojik problemler için uygun tedavi yöntemleri ile bu sorunları aşmak çok da zor olmaz. Doğal olarak her vakit olduğu benzer biçimde probleminin kaynağının tam olarak saptamak ve doğru tedavi yöntemini seçmek de fazlaca önemlidir.

Siz de hayatınızın herhangi bir döneminde cinsel dilek azlığı şeklinde sorunlar ile karşı karşıya kalmış olduğunuzda derhal bizimle bildirişime geçebilir ve uzman doktorlarımız ve geniş imkânlara haiz kliniğimiz ile yaşamış olduğunuz bu sorundan kolayca kurtulabilirsiniz.