10 Aralık 2014

Kabızlık için fesleğen!

ile admin

Irritable bağırsak sendromunun tedavisinde beslenmenin çok önemli olduğunu vurgulayan Gastroentroloji Uzmanı Dr. Hakan Güveli: Yanlış besleniyorsanız hayatınızı alt üst eden şikayetler ömür boyu sürebilir!

Irritable bağırsak sendromu ve kolit gibi hastalıkların ömür boyu süren şikayetlere neden olduğunu vurgulayan Dr. Hakan Güveli, “Hastalarıma hemen ilaç yazmak yerine, beslenme önerilerinde bulunuyorum. Hazımsızlığa zencefil, kabızlığa fesleğen iyi gelir” dedi. Medical Park Göztepe Hastane Kompleksi Gastroentroloji Uzmanı Dr. Hakan Güveli; ırritable bağırsak sendromu (IBS), sinirsel kolit ve spastik kolitle ilgili sorularımızı yanıtladı:

BÜTÜNLEYİCİ TEDAVİ
Irritable bağırsak sendromu nasıl tedavi edilir?
IBS hastalığının nedeni tam anlaşılamadığı için belli bir tedavisi de yoktur. Tedavide birçok seçenek vardır. Bunların tamamına ‘bütünleyici tedavi’ diyebiliriz. İlaçla tedavi temeldir ama artık beslenme düzenindeki değişim de çok etkili oluyor. Diyet, bitki tedavisi, egzersiz ve zihinsel tedaviler de giderek önem kazanıyor. Dolayısıyla tüm tedavi seçenekleri bir doktor eşliğinde gözden geçirilmelidir.

Hangi tedaviyi uygulacağınıza nasıl karar veriyorsunuz?
IBS’de her hasta ayrı bir vakadır. Mutlaka detaylı bir görüşme ile şikayetleri, normal alışkanlıkları, beslenme şekli ve stres durumu incelenmelidir. Bu hem hastayı tanımak, tanıyı koymak ve hem de tedavide nasıl yol alınacağını belirler. Bu yüzden tedaviyi hastayla birlikte belirliyoruz. Ön plandaki şikayetleri ve soruna eşlik eden hastalıkları da göz önüne alarak hastaya özel bir tedavi şekli oluşturuyoruz.

AĞRILI HAZIMSIZLIĞA KİMYON
Hazımsızlık ağırlıktaysa kullanılacak bitkiler: Keçi sakalı, kimyon, papatya, zencefil, nane, yıldızanasonu, zerdeçal, anason, adaçayı, kekik, rezene, civan perçemi, tarçın, kişniş, çörekotu, defne, biberiye.
Hazımsızlıkla beraber ağrılarınız da varsa şu bitkilerden yararlanabilirsiniz: Rezene, kimyon, yıldız anasonu, civan perçemi, kekik, adaçayı, biberiye, lavanta, zerdeçal, nane.
Kabızlık ön plandaysa: Keten tohumu, kırmızı karaağaç, pırasa, erik, kiraz, üzüm, zeytinyağı, fesleğen, ıspanak, kayısı, incir, hurma, yeşil çay.
İshal şikayeti yoğunsa: Havuç, limon, nar, melisa, kekik, keçi boynuzu, yaban mersini, hünnap, muz, şeftali.