9 Ocak 2015

İzmir, Balkanların acil eğitim merkezi oluyor

ile admin

Kosova’dan 15 kişilik sağlık ekibi, İzmir’de acil yardım eğitimi almaya başladı.

Sağlık Bakanlığı Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Dış İlişkiler ve Avrupa Birliği Genel Müdürlüğü ve İzmir Sağlık Müdürlüğü’nün işbirliğinde hazırlanan “Balkan Ülkeleri Acil SağlıkHizmetleri Projesi” kapsamında, Macaristan ve Arnavutluk’tan gelen sağlık ekiplerinin ardından Kosova’dan da bir heyet İzmir’de eğitim almaya başladı.

Urla ilçesindeki Karantina Adası’nda eğitim alan Kosovalı sağlık çalışanları, Narlıdere’deki 112 AcilSağlık Merkezi’nde de çeşitli eğitimler alıyor. Yaklaşık iki hafta sürecek olan eğitim sonrasında kursiyerlere sertifika verilecek.

Narlıdere’deki eğitimlere katılan AK Parti İzmir Milletvekili ve Balkan Stratejik Araştırmalar merkezi Başkanı Rıfat Sait, Balkan ülkeleri ile sosyokültürel bağların güçlendirilmesinde önemli rol oynayacak olan BASEP projesine, Arnavutluk, Bosna Hersek, Bulgaristan, Hırvatistan, Kosova, Makedonya, Macaristan, Romanya ve Yunanistan’ın katılımcı ülkeler olduğunu belirterek, sözkonusu ülkelerden sağlık ekiplerinin İzmir’e gelerek ücretsiz olarak bu eğitimlerden yararlanacağını kaydetti.