22 Ocak 2016

İşveren, İş Sağlığı ve Güvenliği hizmetlerini kendileri yürütecek

ile admin

Anadolu Üniversitesi ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı işbirliğiyle hazırlanan sertifika programına katılarak başarılı olan işveren veya işveren vekilleri ondan az çalışanı bulunan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde, iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerini kendileri yürütebilecek.

İşveren ve İşveren Vekili İçin İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri e-Sertifika Programı 29.06.2015 tarih ve 29401 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren “İşyerinde İşveren veya İşveren Vekili Tarafından Yürütülecek İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetlerine İlişkin” Yönetmeliğe dayanıyor. Söz konusu Yönetmelikle; ondan az çalışanı bulunan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde, işe giriş ve periyodik muayeneler hariç iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin işveren veya işveren vekili tarafından yürütülebilmesine ilişkin usul ve esaslar düzenlendi. Bu kapsamda Anadolu Üniversitesi ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı arasında protokol imzalandı. Protokole göre Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri e-Sertifika Programını hazırlayarak 81 ilde büroları aracılığıyla hizmet verecek.

Programa 18 yaşını doldurmuş herkes başvurabilecek. Hali hazırda işveren veya işveren vekillerinin yanı sıra gelecekte bu konumda olabilecek kişiler de programa katılarak sertifika alabilecek. Daha sonra belirtilen kapsamdaki işyerlerinde işveren veya işveren vekili olma durumlarında işe giriş ve periyodik muayeneler hariç iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerini kendileri yürütebilecek.

Başvurular internet ortamında 28 Aralık 2015 – 15 Ocak 2016 tarihleri arasında http://esertifika.anadolu.edu.tr adresinden yapılacak.

Kayıt başvuru işlemlerinin yanı sıra ders kitabının ve tamamlama belgesinin temin edilmesi süreçlerinde 81 ildeki Anadolu Üniversitesi AÖF büroları hizmet verecek.

İSG Hizmetlerini üstlenmek isteyen ve sınavı kazanan işveren veya işveren vekilleri İSG-KATİP sistemine internet üzerinden elektronik olarak kendi kayıtlarını yapmaları halinde iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerini yürütebilecek.