İşte son dönemlerin en popüler içeceği: Adan Zye kurşungeçirmez kahve ve kilo vermeye etkisi

İşte son dönemlerin en popüler içeceği: Adan Zye kurşungeçirmez kahve ve kilo vermeye etkisi

19 Temmuz 2017 0 Yazar: admin

İşte son dönemlerin en popüler içeceği: Kurşungeçirmez kahve diğer adıyla bulletproof coffee

Kurşungeçirmez kahveyi profesyonel sporcuların yanı sıra artık pek çok amatör sporcunun da elinde görüyoruz. Dave Asprey’nin Tibet’te bir dağın tepesinde aklına gelen bu fikir, şimdi uzun süre performans göstermek isteyenlerin elinden düşmüyor.

Türkiye’de bisiklet denilince akla ilk gelen isimlerden biri olan 55 yaşındaki Gürsel Akay, sahibi olduğu bisiklet mağazasına gelenleri elinde tereyağlı kahvesiyle karşılıyor. Üstelik Akay sadece kahvesini değil tüm öğünlerini bol yağlı tüketiyor. Düzenli doktor kontrolünden geçen Gürsel Akay’a kan değerleri sorulduğunda 25 yaşındaki bir erkeğin değerlerine sahip olduğunu belirtiyor. Altı ay kadar bir süredir bisiklete binmediğini ancak geçtiğimiz ay bir tur dolayısıyla bisikletle Ankara’ya gitmesi gerekince yaşça kendinden küçük bisikletçilerden çok daha iyi performans çizdiğini anlatıyor. Sekiz yıldır ketojenik diyetle beslenen Gürsel Akay’ın internette de çok sayıda takipçisi bulunuyor. Onun bu kahve zevkinin nereden geldiğini merak edenler ketojenik beslenmenin de ne olduğunu öğrenmiş oluyor. Taşdevri diyeti, Karatay diyeti gibi beslenme şekillerine benzeyen ketojenikte enerjinin yüzde 70’i yağdan alınıyor ve günde iki öğün tüketme ilkesi benimseniyor. İşte bu beslenme şekli de bize yağlı kahve fikrinin nereden geldiğini açıklıyor.
 

resim1-006.jpg

 

“Batı tıbbı, bağırsakların ne kadar önemli olduğunu daha yeni anladı ama Doğu binlerce yıldır bunun zaten farkındaydı” diyor Gürsel Akay. Vücudun makine dairesi veya ikinci beynimiz olarak gösterilen bağırsakların işleyişi sağlığımız üzerinde çok önemli rol oynuyor. Gürsel Akay’ın bu konulara halihazırda ilgisi onu internette Hindistan cevizi yağı eklenmiş kahve fikriyle buluşturuyor ve denemeye karar veriyor: “Sabahın altısında aç karnına Hindistan cevizi yağı eklediğim kahveyi içtim ve bisikletle yola çıktım. Normalde bisiklete binmeden iki saat evvel mutlaka bir şeyler atıştırılması önerilir. Yağlı kahveden sonra inanılmaz bir enerji kazandım. 100 kilometrelik yüksek tempolu bir tura katıldım ve bana mısın demedi. Ortalama 35 kilometre hızla gitmiştik. Örnek olarak Fransa Bisiklet Turu’nda ortalama 40 kilometre gidildiğini belirteyim. Yağlı kahve fikrinin işe yaradığını görünce etrafıma da yaymaya başladım. Deneyenlerden ‘Çıkamadığım yokuşu ayakta çıkabildim’ gibi yorumlar aldım.”