14 Ocak 2015

İşini sevmeyenin beli daha çok ağrıyor!

ile admin

Türkiye’de her 3 kişiden birinin bel ya da boyun ağrısı çektiği, bilgisayar başında oturmanın yük taşımaktan daha fazla sağlık sorununa neden olduğu, işini sevmeyenlerin sevenlere göre bel ağrısı nedeniyle doktora gitme oranının 2,5 kat daha fazla olduğu bildirildi.

Bursa Kent Konseyi Kadın Meclisi ve ROMMER tarafından düzenlenen seminerde konuşan Dr. Metin Yurdakoş, Kadın Meclisi üyelerine bel ve boyun fıtığı konusunda bilgi verdi. Dr. Metin Yurdakoş, Türkiye’de her 3 kişiden birinin bel ya da boyun ağrısı çektiğini söyledi.

Dr. Yurdakoş, “Duruş-oturuş bozuklukları da bel ve boyun ağrılarının daha fazla görülmesine sebep oluyor. Özellikle bilgisayar başında fazla vakit geçiren insanlar muhakkak ergonomik eşyalar kullanmalıdır. İşini sevmeyenlerin bel ağrısı sebebiyle hekime başvurma oranı, sevenlere göre 2,5 kat daha fazladır. İşinden memnun olmama, takdir edilmeme boyun ve bel ağrısında risk faktörüdür” diye konuştu.

Bel ve boyun ağrısının kireçlenme, romatizma, kemik erimesi, omurlarda kırık ve bel kaymasından kaynaklandığını vurgulayan Dr. Yurdakoş, “Ağır cisimlerin usulüne uygun bir şekilde taşınması gerekir. Taşıdığımız yükleri iki elimize eşit şekilde bölmeliyiz. Yatak tercihi de çok önemlidir” diye konuştu. Dr. Yurdakoş, katılımcılara günlük hayatta pratik olarak yapılabilecek hareketleri gösterdi.