9 Ocak 2015

İşe geç kalma sendromu, sizi işinizden edebilir!

ile admin

Yalnız bu saat erteleme alışkanlığımız, her gün geç kalmamızla birlikte bir süre sonra işten çıkartılmamıza kadar uzanabiliyor.

Güne erken başlamanın öneminden ve erken kalkmak için yapmamız gerekenlerden bahseden Çakmak Erdem Hastahanesi Klinik Sağlık Psikoloğu İdil Saliha Küntüz; “İşe geç kalmak, mis gibi uyuyup rüya bile görmektir” demiş bir online sözlük yazarı. Ancak bir süre sonra bu güzel rüyaların birer birer kabus olarak karşımıza çıkması da an meselesidir.

Her sabah siz de çalar saatinizi en az 5 defa erteliyor musunuz? 6:30’da kalkmak için ayarladığınız saat, sizi en az 45 dakika sonra mı kaldırabiliyor? Onca zaman boyunca kulağınızda garip ve rahatsız edici melodiler… Elinizde alarmını ertelemek için aldığınız telefonla uyuya mı kalıyorsunuz? Ya da gözünüzü açmadan önce ne giyeceğinizi, saçınızı nasıl yapacağınızı, her birine kaçar dakika ayıracağınızı düşünürken bir bakmışsınız, siz hala yataktayken otobüs mü kaçmış?

Her sabah taksiye giden para ile belki de sevdiğiniz o çizmeyi alabilirdiniz. Ya da patronunuzun azarlaması yerine, mesaiye güzel bir kahve ile başlayabilirdiniz. Eğer buna bir son vermem lazım diyorsanız, neler yapabilirsiniz hep beraber bakalım.

• Sabah rahat uyanabilmek akşamdan başlar. Uyumadan kısa bir süre önce ağır yemekler yememek daha verimli ve sağlıklı bir uykuyu da beraberinde getirir.
• Uyumadan önce izlediğiniz filmler, tartıştığınız konular uyku kalitenizi de olumsuz etkilemektedir.
• Zaman teknoloji çağı. Bizim ona hükmettiğimiz gibi o da bize hükmediyor. Dolayısıyla bazen bilgisayardan hiç bir eksik yanı olmayan telefonlardaki oyunlar, programlar, sosyal paylaşım siteleri yatağınıza kadar girebiliyor. Haliyle gözünüzün etkilendiği o mavi ışıktan dolayı uykuya dalışınız ve uyanışınız kaliteli olmuyor.
• Tam uyandınız ve her sabah konuşan o ses dedi ki “5 dakika ertele boşver! Yetişirsin nasıl olsa.” İşte bu size tam o anda yataktan fırlamak için bir işaret olsun. Çünkü biliyorsunuz ki o 5 dakikalar bitmiyor.
• Saatinizi her sabah kalktığınız zamandan 1 saat önceye kuruyorsanız, her 5 dakikada bir saati ertelediğinizi düşünürsek son ana kadar kalitesiz ve yoran bir uyku geçiriyorsunuz demektir. Haliyle, alarmı kalkacağınız vakitten en fazla 15 dakika öncesine kurun ki daha verimli geçsin sevgili yatağınızda uyuduğunuz zaman.
• Kalktığınızda hazırlanmak için geçireceğiniz vakti en aza indirmek için kıyafetlerinizi, takılarınızı, makyaj malzemelerinizi akşamdan seçip hazırlayın. Böylece daha yataktan çıkmadan 10 dakika yapacağınız hazırlanma planları da sizi yormamış olur.
• Duşunuzu akşamdan yaparsanız, uyandığınızda banyonun etrafında duş alsam mı almasam mı diye dolanırken vakit de kaybetmemiş olursunuz.
• Aslında işin özü, yataktan kalkmak. Ve yataktan kalkmadığınız süre boyunca, o gün iyi bir şey olma ihtimali de sıfırdır.” diye konuştu.