10 Aralık 2014

HKS “Tanımlayıcı Figürler” belirlendi!

ile admin

Hizmet Kalite Standartları uygulamalarında ülke genelinde standart bir uygulama sağlayabilmek için tanımlayıcı figürler belirlenmiştir.  

1- HKS Yönetim Hizmetleri bölümünde yer alan 01.01.38.02.H nolu Düşme riski olan hastalar için, hastanın risk düzeyine yönelik önlemler alınmalıdır standardında düşme riski olan hastalar için kullanılacak olan tanımlayıcı figür dört yapraklı yonca figürüdür. Bu tanımlayıcı figür hastanın odasının giriş kapısında bulunmalıdır. Birden fazla hasta yatağının bulunduğu odalarda düşme riski bulunan hastanın yatak başında figürün bulunması uygundur.  

2- Hastane HKS Enfeksiyon Kontrolü ve Önlenmesi bölümünde yer alan 01.03.03.02. G nolu İzolasyon odasının giriş kapısında uygulanan izolasyon yöntemini gösteren bir tanımlayıcı bulunmalıdır standardında izolasyon yöntemleri için, solunum izolasyonunda sarı yaprak, damlacık izolasyonunda mavi çiçek, temas izolasyonunda kırmızı yıldız figürleri tanımlanmıştır. İzolasyon tanımlayıcı figürler ile birlikte ilgili izolasyon yönteminin ismi, yönteme ilişkin bir açıklama veya yazılı bir düzenleme bulunmamalıdır. Figür tek başına bulunmalıdır.    

Düşme riski olan hastada ve İzolasyon yöntemlerinde kullanılacak

Tanımlayıcı Figürler Tablosu

için tıklayınız.