10 Aralık 2014

“HKS El Hijyeni Uygulaması” konulu yazı

ile admin

Sağlık Bakanlığı Performans Yönetimi ve Kalite Geliştirme Daire Başkanlığı tarafından “HKS El Hijyeni Uygulaması” konulu yazı yayımlanmıştır.

 

TEMİZ ELLER GÜVENLİDİR

Hasta güvenliğini tehdit eden sorunların başında hastane enfeksiyonları gelmektedir. Dünyada yapılan yüzlerce çalışmada gösterilmiştir ki; el hijyeni, sağlık hizmeti ilişkili enfeksiyonların kontrolü ve önlenmesinde en önemli araçtır.  Bugün tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de el hijyeni konusunda duyarlılık gittikçe artmakta ve konunun önemini vurgulayan pek çok çalışma ve faaliyet gerçekleştirilmektedir. Ülkemizde sağlık çalışanlarında bu farkındalığı artırmaya yönelik olarak gerçekleştirilen somut çalışmalardan biri de Sağlık Bakanlığı Performans Yönetimi ve Kalite Geliştirme Daire Başkanlığınca hazırlanan Hizmet Kalite Standartlarında el hijyeni konusunda hazırlanan standartlardır. Bu standartlar hazırlanırken DSÖ “Temiz Bakım Güvenli Bakımdır” kampanyasında yer bulan esaslar temel alınmıştır. Hasta ve çalışan güvenliği ve özellikle el hijyeni konusunda bir kültür oluşması için eğitimin de rolü unutulmamalıdır. Bu nedenle Hizmet Kalite Standartları ile Hasta ve Çalışan Güvenliği konularında Performans Yönetimi ve Kalite Geliştirme Daire Başkanlığı tarafından kongre, kurs ve sempozyumlar aracılığı ile pek çok eğitim verilmiş ve çalışanlarımızın bilgilendirilmesi ve farkındalıklarının artırılması hedeflenmiştir.  Özellikle sempozyumlar ile çalışanlarımıza kendi illerinde ulaşmamız ve hasta/ çalışan güvenliğinin temel taşı olan el hijyeni konusunda çalışanlarımızı bilgilendirmemiz mümkün olmuştur.  

Eğitimlerde gördüğümüz ilgi üzerine sağlık çalışanlarımızın el hijyeni ile ilgili uygulamalarında ve eğitimlerinde kullanabilecekleri bazı materyalleri ve yararlı bilgileri bulabilecekleri bir bölüm oluşturma kararı aldık.  

Bu bölümde DSÖ’nün 2006’da yayınladığı “El Hijyeni Kılavuzu ve Ek”lerinin Türkçe çevirilerini, Hizmet Kalite Standartlarında yer alan el hijyeni uyumunun değerlendirilmesi için yapılacak olan gözlemler ve gözlem sonuçlarının analizinde kullanılabilecek örnek formları ve bu konuda yaralı olabilecek linkleri bulabilirsiniz. Ayrıca “Hasta ve Çalışan Güvenliği Sempozyumları”nda “El Hijyeni 5 Endikasyon Kuralı” ile ilgili olarak sunduğumuz ve büyük ilgi gören dans gösterisi videosunu da burada tüm sağlık çalışanlarımızın paylaşımına açıyoruz.  Geneva Üniversitesi Hastanesince oldukça profesyonel bir şekilde hazırlanmış olan bu gösteriyi eminiz ki hepiniz çok beğeneceksiniz.  

Sayfa ile ilgili görüş ve önerilerinizi [email protected] adresine bekliyoruz.