10 Aralık 2014

‘Heybeliada da Sağlık Skandalı’ haberleri hakkında açıklama

ile admin

İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü bazı internet haber sitelerinde yer alan “Heybeliada’da sağlık skandalı” başlıklı haberler hakkında basın açıklaması yayımladı;

 

BASIN AÇIKLAMASI/SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ’NDEN HEYBELİADA AÇIKLAMASI

Bazı internet haber sitelerinde yer alan “Heybeliada’da sağlık skandalı” başlıklı habere istinaden kamuoyunu doğru bilgilendirmek adına konuyla ilgili açıklama aşağıda yer almaktadır.

Adalarda kış mevsiminde 14 000 kişiye, yaz mevsiminde de 50 000 civarında kişiye sağlık hizmeti verilmektedir. Acil Sağlık Hizmetleri açısından 7gün 24 saat olmak üzere bir ambulans bot, iki 112 Kara ambulansı hizmet vermektedir. Heybeliada’da sağlık hizmetleri bakımından 08:00- 17:00 saatleri arasında iki aile hekimi halihazırda hizmet vermektedir. Ayrıca 17:00- 22:00 saatleri arasında da sağlık hizmeti verilmesine devam edilebilmesi için İstanbul Sağlık Müdürlüğü tarafından 1 hekim, 1 sağlık personeli ve ambulans şoföründen oluşan 112 Acil Sağlık İstasyonu oluşturulmuştur.

Olayla ilgili olarak 112 Komuta Kontrol Merkezi kayıtlarında yer alan bilgiye göre; 10.8.2013 tarihinde saat 04:24’te Heybeliada Deniz Lisesi Komutanlığı revirinde şiddetli kanama ve el- bilek kesisi olan vaka bildirimi yapılmıştır. Saat 04:36’da Heybeliada 112 Acil Yardım ekiplerine vaka bildirimi yapılmış olup, sağlık ekipleri olay yerine hareket etmiştir. 112 Acil Ambulans ekipleri tarafından ilk müdahalesi yapılan hastanın en yakın sağlık kuruluşuna hızlı bir şekilde sevkini gerçekleştirmek için deniz ambulansı talebi 112 Komuta Kontrol Merkezine bildirilmiştir. Belediyeye ait deniz ambulansının yaklaşık 15- 20 dakika içinde olay yerine ulaşabileceği bilgisi verilmesi üzerine, hasta sevkinin daha kısa sürede gerçekleştirebilmek için sağlık ekipleri deniz komutanlığına ait askeri hücum botu ile Maltepe sahilinde hazır halde bekleyen 112 kara ambulansı ile Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne sevki gerçekleştirilmiştir.

Haberde yer alan doktorun bulunmadığı ve 112 Deniz Ambulansının mazotu olmadığı sebebiyle hastanın götürülemediği bilgisi doğru değildir. Vakanın 112 Komuta kontrol Merkezine bildirilmesinden itibaren olay yerine bir sağlık ekibi gönderilmiş olup, hastanın sağlık kuruluşuna sevkinin gerçekleşmesine kadar sağlık ekipleri yaralıya müdahale etmiştir. Sağ kol arter (atar damar) tam kesisi bulunan ve ne kadar zaman kan kaybının olduğu bilinmeyen hasta 112 Acil Ambulans ekipleri tarafından hayata döndürülmüş olup, en yakın sağlık kuruluşuna sevki sağlanmıştır.

Büyükada da sağlık hizmet vermesi amacıyla bir hastane projesi çalışmalarının sürmektedir. Ada halkına hizmet verebilmesi için yapılacak olan hastanenin yakın bir zamanda ihalesi gerçekleştirilecektir.

Kamuoyunun bilgisine saygıyla sunulur.