9 Ocak 2015

Her üç kadından birinde mutlaka görülüyor.

ile admin

Hamilelik ve sık kilo alıp vermek vücut çatlaklarına neden oluyor.
Vücutta oluşan çatlakların cildin aşırı gerilmesi sonucu derideki elastik dokunun kırılması ile oluştuğunu ifade eden Uzman Doktor Sibel Ünlü İskit, her 3 kadından birisinde görülen vücut çatlaklarının en çok karın, kalça, baldırlar ve göğüslerde görüldüğünü ve bu duruma sık kilo alıp vermek ve hamileliğin neden olduğunu söyledi.

Neredeyse her 3 kadından birinde görülen cilt çatlakları, sık sık kilo alıp verme dönemleri ve hamilelik sırasında ortaya çıkıyor. Cildiye Uzmanı Dr. Sibel Ünlü İskit, her kadının hayalinin pürüzsüz bir cilt, estetik bir vücut olduğunu, ancak çeşitli etkenlerle cildin sağlığını kaybedebildiğini ve cilt dokusunun zayıf düşebildiğine dikkati çekti. İskit, cilt dokusunun zayıf düştüğünde ise ortaya çıkan başlıca sorunlardan birisinin de cilt çatlakları olduğunu kaydetti. Çatlakların cildin aşırı gerilmesi sonucu derideki elastik dokunun kırılması ile oluştuğunu anlatan İskit, “Başlangıçta kırmızı ile mor arası bir renkte olan büyüklü, küçüklü bu çizikler zamanla deri renginden açık bir renge dönüşüyor. En çok, karın, kalça, baldırlar ve göğüslerde görülen çatlakların oluşumuna önemli kilo değişimleri, hamilelik, obezite,(şişmanlık), hızlı büyüme, sık ağırlık kaldırma, kortizonlu ilaç kullanımı gibi durumlar neden oluyor. Cilt yapımız çatlakların oluşma olasılığında çok etkili; kimi ciltler diğerlerine göre daha dayanıksız olabiliyor. Örneğin, çok açık renkli ciltler çatlak oluşumuna daha yatkın” dedi.

ÜÇ KATMANDAN OLUŞAN CİLT ÇOK HASSAS
Doktor Sibel Ünlü İskit, çatlakların oluşum nedenlerini şöyle açıkladı: “Cilt, üst üste sıralanmış 3 katmandan oluşuyor. Bunlar Epidermis, derm ve hipoderm. Derm, gerçek bir yorganı andırıyor. İçerdiği lifler sayesinde, cildin temel çatısını oluşturuyor. Demet şeklindeki kolajen lifleri, cildin dayanıklılığını, diriliğini ve yapısal bütünlüğünü sağlıyor. Daha ince olan elastin lifleri, kolajen lifleriyle birlikte gerçek bir ağ oluşturuyor ve cildin elastikiyetinde önemli bir rol oynuyor. Eğer kolajen ağları düzensizleşir ve elastik lifler koparsa, cildi sıkılaştıran tüm yapı yıkılıyor ve cilt, yaraya benzer çizgili bir hal alıyor, çatlaklar oluşuyor.”

MASAJ YAPIN LOSYON VE YAĞ KULLANIN
Çatlaklara engel olabilmek için karın, göğüs ve bacakları esnemeye alıştırmak gerekli olduğuna değinen Sibel Ünlü İskit, çeşitli losyon ve yağların cildin esnemesine yardımcı olabildiğine ve bölgelere masaj yapılması ile dolaşımının hızlandıracağı ve böylece çatlaklara karşı koruyucu olabileceğini vurguladı. Ayrıca dengeli beslenmek ve bol su içmek de cildin sağlıklı bir yapıya sahip olmasında ve kendini korumasında önemli bir faktör” diye konuştu.

TEDAVİ İÇİN NELER YAPILMALI?
İster yeni başlamış olsun ister üzerinden yıllar geçmiş olsun tedavi olasılığının mevcut olduğunu dile getiren Doktor Sibel Ünlü İskit, tedavide belirli aralıklarla seanslar halinde yapılan uygulamaların düzelmeyi sağladığın belirterek, “Lazer, mikrodermabrazyon ve karboksiterapi ile çok iyi sonuçlar alınmaktadır. Özellikle de tatile çıkmadan hemen önce başlamak yerine önceden başvurup tedaviyi planlamak ve yaza istediğimiz formda girmek mümkün” dedi.